Cildinize Yaz Sonrası Dopingi

Yaz mevsiminin ardından cildinize ihtiyaç duyduğu ilgiyi gösterin.

Yaz mevsiminin sıcak havaları Eylül’den sonraya bile sarkabilse de, teknik olarak artık sonbahardayız. Sonbahara hazırlıksız yakalanmamak içinse yaz yorgunu cildinizin bakım rutininde bazı değişiklikler yapmalısınız. İşte yazın ardından cildinize doping yapmanız için birkaç küçük ipucu.

Derinlemesine Gözenek Temizliği Yapın

Aylar boyu süren nemli sıcaklar, üzerine bir de maske kullanımı nedeniyle, cildinizin yüzeyinde kir ve yağ birikmiş olması muhtemel. Kullandığınız makyaj malzemeleri ve çevresel faktörlerden gelen kirlerin terle karışması cildinizin görüntüsünü olumsuz etkileyebilir. Gözenek görünümünü iyileştirmek ve sivilce oluşumunu önlemek için cilt tipinize uygun bir arındırıcı maske ile detoks yapmalısınız.

Bol Bol Nemlendirin

Klorlu ya da tuzlu su ve güneşten gelen UV ışınlarının tümü, cildi kurutan etkilere sahiptir. Bu nedenle gece kremi, gündüz kremi, SPF içeren ürünler ve vücut kremlerini düzenli olarak kullanmaktan kaçınmayın. Özellikle hiyalüronik asit gibi yararlı katkı maddeleriyle dolu kremler cildin doğal bir bariyer oluşturmasına ve nemini daha yavaş kaybetmesine yardımcı olur.

Güneşten Dolayı Oluşan Hasarları Giderin

Bronzluğunuzu yavaş yavaş kaybetmeye başladığınızda, güneşten dolayı oluşan hasarın belirtilerini fark etmeye başlayabilirsiniz. Bunlar yeni ortaya çıkan çiller, koyu lekeler veya eşit olmayan bir cilt tonu gibi etkiler olabilir. Maalesef UV ışınlarının neden olduğu hasarı geri çevirmek mümkün değildir. Bu nedenle her gün düzenli güneş kremi uygulamanız şarttır ancak C vitamini içeren bazı serumlar bu görünümü en aza indirmeye yardım eder ve cilt tonunuzu eşitler.

Güneş Koruyucu Kullanmayı Sürdürün

Güneş ışınları nedeniyle meydana gelen cilt hasarları yalnızca yazın yaşanmaz bu nedenle sonbahar ve kış aylarında bile güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Çevresel faktörler ve yaşlanmanın etkilerini azaltmak için de cildinizi antioksidan bakımından zengin bir serumla destekleyebilirsiniz.

Peeling Yapın

Cilt bakım rutininde peeling yapmak her zaman önemlidir ancak yaz gibi nemli bir mevsim sonrasında bu işlem daha da önem kazanır. Ölü hücreleri temizleyip cildi yatıştıran peeling pedlerine yönelebilirsiniz. Peeling’i sadece yüzünüze değil vücudunuza da uygulamalısınız, böylece baştan aşağı yumuşak ve pürüzsüz bir ten hissi yakalayabilirsiniz.

Dudaklarınızı İyileştirin

Dudakların derisi vücudumuzdaki en hassas derilerdendir ve bu nedenle ekstra özen ister. Kurumuş, pul pul dökülen derilerinizden kurtulmak için dudaklarınıza da peeling uygulamalısınız. Dudak peeling’ini evde biraz toz şeker, zeytinyağı ve birkaç damla balı karıştırarak hazırlayabilirsiniz. Peeling sonrası ise E vitamini, aloe vera gibi bileşenler içeren bir dudak kremiyle onlara aradıkları nemi vermelisiniz.


Önerilen yazılar