Cilt Bakımında Masaj Devri

Yüz masaj silindirleri son zamanlarda sık sık karşımıza çıkmaya başladı ama acaba cilde olan faydaları da popülerlik seviyeleri gibi yüksek mi?

Cilt bakımında yükselen bu trend sizin de dikkatinizi çekti mi? Evde kendi kendimize yüzümüze masaj yapabileceğimiz bu minik silindirler her geçen gün daha da fazla karşımıza çıkmaya başladı. Elbette bu da insanda merak uyandırıyor, acaba evde kendi kendimize kullanabildiğimiz bu minik masaj aletleri gerçekten popüler olduğu kadar faydalı mı? Yoksa esip geçecek bir trend rüzgarı mı?

Önce Derma Roller ile başlayalım… Derma Roller aslında daha önceleri sadece profesyonel güzellik uzmanlarının, güzellik merkezlerinde uyguladığı bir cilt bakım yöntemi olarak karşımıza çıkıyordu. Altında yatan temel fikir ise üzerinde çok sayıda ‘mikro’ iğne bulunan bir silindirle yüze masaj yaparak, çeşitli cilt problemlerinin önlenmesini ve iyileşmesini sağlamak. Örneğin sivilce ve yara izleri, kırışıklıklar, pigment bozulmaları gibi sorunlar derma roller ile geçebiliyor. Daha sonra bu teknik evde kullanılabilecek boyuta taşındı. Şu an ise karşımızda, çok geniş bir fiyat skalasında çok sayıda derma roller seçeneği bulunuyor. Ancak burada uzmanların mutlaka dikkat etmemizi önerdiği çok önemli bir nokta var, o da iğnelerin boyutları. Eğer kaliteli bir derma roller seçmezseniz, iğnelerin boyutları yeterince küçük olmayacağından bu, işlemin temelindeki cildin derinine inme özelliğini ortadan kaldıracak ve cildinize sadece zarar verecek. Bu yüzden derma roller satın alacaksanız iğnelerin boyutuna ve sayısına mutlaka çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Gözümüze çarpan ikinci masaj trendi ise, doğal taşlardan üretilen masaj silindirleri. Yeşim yaşı veya pembe kuvars olmak üzere iki çeşidi bulunan bu masaj silindiri aslında Çin’de binlerce yıldır uygulanan cilt bakım yöntemi. Doğal taşların pürüzsüz yüzeyine sahip Jade ya da Quartz Roller ile cildinize masaj yapmanın yararları arasında ise, dolaşımı hızlandırarak detoks etkisi yaratmak, zayıf düşmüş kasları güçlendirerek kırışık oluşumunu ve sarkmaları azaltmak, aynı zamanda nemlendirici ya da serumun daha iyi emilmesini sağlamak ve cildi rahatlamak gibilerini sayabiliriz. Derma Roller’ın aksine, doğal taşlı masaj silindirlerinin herhangi bir kullanım riski bulunmuyor. Sadece her gün uyguladığınız yüz masajınızda her bölgenin üzerinden üç kez geçmeniz ve yüzünüzün merkezinden dışa doğru hareket etmeniz öneriliyor. Boynunuza da masaj yapmayı unutmayın.

Piyasada ayrıca fırça şeklide silindirler, iki metal toptan oluşan masaj aletleri gibi farklı çeşitler de bulunuyor ve hepsinin temelinde yatan ana fikir aynı. Elbette cildinizin güzelliği için masaj önemli bir etki yataracak, ancak kan dolaşımını hızlandırmak, kırışıklıkları ve sarkmaları azaltmak için yüz yogasının da iyi bir yöntem olduğunu unutmayın.


Önerilen yazılar