Daha Yeşil Bir Güzellik Rutini

Günlük kişisel bakım ve güzellik rutininizde uygulayacağınız minik değişikliklerle gezegenin geleceğine katkı yapabilirsiniz.

Dünya’nın geleceğini iyileştirmek için hepimize düşen görevler var, özellikle tüketim alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz bunların başında geliyor. Gıda alanında uzun bir süredir yaygınlaşmayı sürdüren sürdürülebilir yaklaşım şimdi kendini moda ve kozmetik dünyasında da göstermeye başladı.

Düşündüğümüzde her gün düzenli kullandığımız bu kozmetik, makyaj ve bakım ürünlerini bilinçli seçmenin ve dikkatli tüketmenin ne kadar büyük bir etki yapabileceğini tahmin etmek kolay. Peki kozmetik alışverişi yaparken nelere dikkat ederek daha yeşil bir güzellik rutinine sahip olabilirsiniz?

Sürdürülebilir Markaları Tercih Edin

Giderek daha fazla kozmetik markası sürdürülebilirlik konusunda hassasiyet gösteremeye başlıyor. Bu sevindirici gelişme kimi markalarda etik tarımla elde edilen materyalleri kullanmak kimisinde ise ambalajları minimalleştirmek ya da ambalajları geri dönüştürülmüş materyallerden üretmek gibi şekillerde ortaya çıkabiliyor. Alışveriş yaparken gezegene en az zararı vermek için çaba serfeden markaları tercih etmeniz, daha da fazla markanın bu konunun önemini kavramasına sebep olacak.

Üniseks Ürünlere Yönelin

Güzellik rutininizi sadeleştirmek için üniseks ürünler iyi bir çözüm. Özellikle evde birden fazla kişi yaşadığında banyoda oluşan karmaşanın da önüne geçecek bir yöntem aynı zamanda. Kadınlar ya da erkekler için özel olarak üretilen ürünler yerine her iki cinsiyete de aynı mesafede duran üniseks ürünler herkesin kendine ait bir şampuanı, nemlendiricisi olma gerekliliğini de ortadan kaldırarak fazla tüketimin önüne geçiyor.

Güzellik Rutininizi Sadeleştirin

Kozmetik dünyasının geneli, bizde birçok farklı ürüne ihtiyacımız olduğu algısını yaratıyor. Aslında daha sade düşündüğünüzde ve birden fazla amaca hitap eden ürünlere yöneldiğinizde yine tüketiminizi minimuma indirmiş oluyorsunuz. Hem nemlendirici hem fondöten yerine geçen BB kremler buna güzel bir örnek.

Boşalan Ambalajları Değerlendirin

Kozmetik ürünleriniz bittiğinde ambalajlarını geri dönüşüm kutularına atmanız elbette epey çevreci bir çözüm. Bir ikinci yöntem ise ‘upcycling’ yani eski ambalajları farklı şekilde değerlendirerek kullanmak. Bırakın hayal gücünüzün sınırsızlığı devreye girsin; vazolar, saksılar, makyaj fırçası kutuları gibi birçok objeyi bu boş ambalajlarla yaratmanız mümkün.

Duş Lifi Yerine Doğal Sünger Kullanın

Bu basit öneri düzenli olarak değiştirdiğiniz duş lifinin katı atığa dönüşmesini engelleyecek. Genellikle geri dönüştürülemeyen ve doğada çözünemeyen malzemeden üretilen duş liflerinin yerine, kolayca bulabileceğiniz doğal deniz süngeri ya da kabak lifini tercih edebilirsiniz. Unutmayın bu kadar ufak bir çaba bile doğanın dengesinin daha az bozulmasına katkı yapmanızı sağlayacak.

 


Önerilen yazılar