Dans Ederek Pozitif Kalın

Müziğin ve hareketin mükemmel buluşması dansın hayatınıza katacağı 10 pozitif etki…

Bu aralar hepimizin biraz pozitifliğe ihtiyacı var. Üstelik evde kaldığımız süreler bir kez daha uzarken hareket etmemiz de gerekli. Bu iki ihtiyacı en iyi biçimde birleştiren dansı hayatınıza katıp pozitif etkilerini deneyimlemeye başlamanın tam sırası.

Dans etmek formda kalmanın en eğlenceli yollarından biri. Dans, daha sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzını destekleyen, iyimser ve yaratıcı hisler sağlayan bir egzersiz türü. Ayrıca dans sizi sosyalleştirir ve size enerji de verir. Dansın daha birçok farklı pozitif etkisi de var. İşte ister spor salonunda ister evinizde dans etmeniz için 10 harika sebep!

Kas Dayanıklılığınızı Artırır

Kendinizi sürekli, hatta sabah uyandığınızda bile yorgun hissediyorsanız dans buna bir çözüm sunabilir. Düzenli dans egzersizi kasların dayanıklılığını artırır, böylece yorgunluk hissetmeden daha uzun süre, daha sıkı çalışmalarını sağlar. Dans etmek aynı zamanda kalp atış hızını da yükseltir. Bir de bakmışsınız ki her sabah yataktan en kısa sürede kalkabiliyorsunuz!

Vücudu Esnekleştirir

Sağlıklı bir vücudun esnekliği eklemlere ve kaslara bağlıdır. Çoğu dans stili, büyük kas gruplarının esnetilmesine ve düzgün bir şekilde çalışmasına olanak veren büyük bir hareket aralığı içerir. Sonuç olarak, düzenli dans ederseniz vücudunuz kısa sürede daha çevik hale gelir.

Hem Üst Hem Alt Vücudu Güçlendirir

Dans başlangıçta vücudunun güç seviyesini artırmanın en iyi yolu gibi görünmeyebilir. Bununla birlikte dans içeren egzersizler üst ve alt vücut gücünü artırmak için çok iyi yöntemlerdir. Pek çok dans stilinde kaldırma, sıçrama ve zıplama gibi hareketler vardır, bunların hepsi tüm vücudu eşit bir biçimde çalıştırıp güçlendiren hareketlerdir.

Kendinizi Daha Mutlu Hissedersiniz

Düzenli dans egzersizi, vücudunuzu daha zinde ve sağlıklı hissettirmenin yanı sıra, zihinsel gerginliğinizi de azaltır böylece size stresten uzak bir zihin kazandırır. Dans, beyindeki mutluluk endorfinlerini uyararak günlük endişeleri ve kaygıları hafifletir.

Dans Sosyalleştirir

İster spor salonundaki grup dans dersleri, ister bir dans atölyesinde katıldığınız dersler yeni insanlarla tanışmak için harika yollar sunar. Arkadaş edinme gibi sosyal becerileri geliştirme olanağı tanır. Dans etmek özgüveni artırarak yepyeni sosyalleşme fırsatları doğurabilir.

Kalori Yakmanın En İyi Yöntemlerinden Biridir

Hangi dans türünü tercih ettiğiniz fark etmeksizin dans, istenmeyen kalorileri yakmanın en kolay ve en eğlenceli yollarından biridir. Araştırmalar dans pistindeki her yarım saatte 300 kalori harcanabildiğini gösteriyor. Bu da hafif bir koşu veya yüzme seansında yakılan enerji miktarıyla aynıdır. Daha yavaş dans türleri bile bisiklete binmekle aynı kaloriyi yakmanızı sağlar.

Kemik Yoğunluğunu Artırır

Kemik yoğunluğunuzu korumak ve iyileştirmek istiyorsanız bunun çözümünü dansta bulabilirsiniz. Dans, osteoporoz gibi kemik problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca dans egzersizi kemiklerin kalsiyum emilimini de artırır.

Ruh Sağlığınıza İyi Gelir

Kaç yaşında olursanız olun, dans etmek zihninizi daha genç ve daha uyanık tutmak için harika bir çözümdür. Dansın faydaları arasında hafızayı güçlendirmesi de vardır. Çünkü adımları, figürleri hatırlamak ve ayrıntılı rutinler oluşturmak gerektiğinden bu da hafızayı geliştirir.

Dans Dengenizi Geliştirir

Dans vücudun esnekliğini ve kemik yapısını iyileştirmenin yanı sıra, vücudu dengelemek ve kaslar ile tendonları yaralanmaya karşı daha az duyarlı hale getirmek için core kaslarınızı da güçlendirir. Düzenli dans antrenmanları ile koordinasyonunuz ve refleksleriniz de güçlenir.

Kan Değerlerinizi İyileştirir

Dans egzersizi kandaki kolesterol seviyelerini kontrol etmenin yanı sıra kan şekeri seviyelerinin ayarlanmasına da yardımcı olur. Yüksek tansiyon gibi sorunlar yaşayanlar için dans en iyi egzersizlerden biridir.

Kaynak: https://fitblog.com.tr/


Önerilen yazılar