Dijital Detoks Zamanı

Telefonunuza olan bağımlılığınızı en aza indirerek hayatın kendisine bağlanmak sandığınız kadar zor değil!

Telefonunuza bakmadan en fazla ne kadar zaman geçiriyorsunuz? Bazen basit bir işi bile tamamlamanız, bu odaklanma problemi yüzünden saatler mi alıyor? Film ya da dizi izlerken, kitap okurken ara verip sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmeye mi başlıyorsunuz? Ekranda beliren bildirim ne olursa olsun, hemen kontrol etmeye mi yelteniyorsunuz? Bu durumların hepsi, hepimiz için çok tanıdık. Belki de günümüzün en büyük bağımlılığı olan akıllı telefonlar hayatımızı kolaylaştırdığı gibi aslında biz farkına varalım ya da varmayalım değerli zamanımızı elimizden alıyor.

Elbette biraz iradeyle sosyal medya ya da akıllı telefon bağımlılığını kontrol altına almak imkansız değil. Üstelik bunu yapmak için yardım alacağınız birçok farklı uygulama da bulunuyor. Evet, akıllı telefon bağımlılığından kurtulmak için yine akıllı telefonlarımıza yöneliyoruz!

Mute

Mute uygulaması, günlük telefon kullanım sürenizi ve alışkanlıklarınızı ölçüyor, telefonunuza bakmadan ne kadar süre geçirebileceğinize dair size küçük görevler veriyor. Tamamen ücretsiz olan bu uygulama ayrıca verdiği motivasyon dolu mesajlarla sizi bu yolculuğunuzda sürekli destekleyiyor.

Moment

Moment adlı uygulama da sizin ve isterseniz aile üyelerinizin telefona bakma sıklığını ve süresini ölçerek günlük kullanma sınırını aştığınızda sizi uyarıyor. Hatta dilerseniz uygulamaya, telefonunuzla çok fazla ilgilendiğinizde onu kapatma yetkisini bile verebiliyorsunuz. Moment’ın bir ilginç özelliği de, ailenizle telefonlarınıza bakmadan vakit geçirmeye çalışırken herhangi biri telefonuna bakarsa epey rahatsız edici bir sesle alarm vermesi.

Offtime

Çalışırken, sevdiklerinizle birlikteyken ya da kendi kendinize sakin bir zaman geçirmek isterken yanınızda olan bir uygulama Offtime. Akıllı engelleme ve filtreleme sistemiyle vaktinizi en çok çalan uygulamalara bir sınır koyabilir, yaptığınıza daha fazla odaklanarak daha yaratıcı ve daha kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Telefon kullanımınızı analiz etmesi sayesinde alışkanlıklarınızın farkına varabiliyor, dilerseniz belli bir süre boyunca bütün bildirimleri durdurabiliyorsunuz.

Space

Arkasında nörolojik bilim ve yapay zeka olan Space uygulaması, diğerlerinden farklı olarak uygulamalarda ne kadar vakit geçirdiğinizi ölçmüyor. Uygulamayı yükledikten sonra hareketlerinizi izliyor ve nasıl bir akıllı telefon kullanıcısı olduğunuzu analiz ediyor. Ardından eğer bir uygulamayı fazla uzun bir süre kullanırsanız devreye giriyor ve sizi kısa bir süreliğine ara vermeye davet eden bir mesaj gösteriyor. Böylece gerçekleştirdiğiniz kısa meditasyon görevleri sayesinde yeniden yapmanız gerekene odaklanabiliyorsunuz.

Off The Grid

Off The Grid uygulaması gerçekten sert bir koça benziyor. Sizin belirlediğiniz bir süre boyunca telefonunuzu tamamen kilitleyen uygulama, size ulaşmaya çalışan arkadaşlarınıza da otomatik bir mesajla yanıt veriyor. Tabii bazı önemli kişileri listeye ekleyebiliyor ve onların size her an ulaşabilmesine olanak verebiliyorsunuz. Uygulamanın en önemli özelliği ise belirlediğiniz süre bitmeden telefonunuzu kullanmak istediğiniz taktirde, ceza olarak kredi kartınızdan belirli bir ücreti kesmesi.

Freedom

Freedom hem bilgisayarda hem de akıllı telefonunuzda kullanabileceğiniz bir uygulama. Engellenen uygulama ve web sitesi listeleri oluşturabiliyor, bu listeleri tüm cihazlarınızda senkronize olarak kullanabiliyorsunuz. Böylece dikkatinizi en fazla dağıtanları belli bir süreliğine engelleyerek yaptığınız işe tamamen odaklanabiliyorsunuz. Hatta dilerseniz bir süreliğine tüm interneti bloklama olanağınız bile var.

Yazar: Cemre Akkartal


Önerilen yazılar