MAKALE

Doğayı Kirletmeyen Hijyen Mümkün

Doğayı Kirletmeyen Hijyen Mümkün

Evde daha az plastik kullanıp daha az atık üretmek için yapabileceğiniz bazı basit değişiklikler var.

Günümüzün en büyük çevre sorunlarından biri tek kullanımlık plastikler ve bu plastiklerin çok uzun bir süre yok olmamak üzere gezegende bıraktığı izler. Plastik kullanımı hakkında gün geçtikçe bilinçlensek de son aylarda yaşadığımız küresel sağlık krizi bizi kimi zamanlar plastik kullanmaya mecbur bırakıyor.

Bu nedenle bu dönemde her zamankinden daha da bilinçli davranıp bazı alışkanlıklarımızı değiştirerek plastik atık üretimimizi dengelemek, gezegenin geleceği açısından büyük bir önem taşıyor. Aslında plastiği hayatımızdan çıkarmak çoğunlukla sadece biraz dikkatli olmaktan ve özellikle alışveriş planlamalarını yaparken tercihlerimize özen göstermekten geçiyor.

Düşündüğünüzde plastik hayatımızın içine fazlasıyla girmiş durumda, kullandığımız çöp torbasından oyuncaklara kadar birçok şey plastik içeriyor. Öncelikle ilk adım ne kadar plastik kullandığınızın farkına varmak olmalı, ardındansa bunlardan en azından bazılarının yerine konabilecek alternatifleri değerlendirmelisiniz.

Günlük hayatınızda plastik tüketimini azaltmak için yapabileceğiniz şeylerin başında plastik içermeyen, cam ya da paslanmaz çelik bir matara edinmek ve pet şişede su satın almak yerine bunları taşımak olmalı. Böylece doğada binlerce yıl boyunca yok olmayan ve her yıl yüz binlerce canlının ölümüne sebep olan bu şişelerin sayısını en azından bireysel olarak biraz olsun azaltmış olacaksınız. Alışverişe giderken zaten artık pek çoğumuz kendi bez çantamızı ya da filemizi kullanıyoruz, eğer siz henüz bu alışkanlığı edinmediyseniz şimdi bez çantaya geçmenin tam zamanı.

Yiyecekleri saklarken kullandığımız birçok ürün de plastikten üretiliyor. Buzdolabı poşeti ve streç film yerine, gıdaları cam kutularda, organik kumaştan dikilmiş keselerde ya da doğal malzemelerden üretilmiş özel saklama ürünlerinde bozulmadan korumanız mümkün. Piyasadaki plastik saklama ürünü alternatifleri giderek çoğalıyor.

Ev temizliği rutininizde plastik içeren süngerler yerine kabak lifi, sarı bez yerine eski havlu parçaları, plastik fırçalar yerine ise ahşap ve doğal malzemelerden üretilmiş fırçaları kullanabilirsiniz. Ayrıca temizlik malzemesi olarak sirkeli su, karbonat gibi doğal temizlik malzemelerini kullanabilir, sıvı sabunu kalıp sabunla değiştirebilirsiniz.

Kişisel bakım rutininizde yapabileceklerinizin en başında plastik diş fırçanızı, artık birçok yerden kolayca temin edebileceğiniz bambu diş fırçasıyla değiştirmek geliyor. Saç fırçanız için de bambu gibi bir materyalden üretilmiş bir ürün seçebilirsiniz. Ayrıca güzellik malzemelerinizi içinde “polyethylene” maddesi olmayanlardan tercih edebilirsiniz. Duş lifinizi de doğal sünger ya da liften üretilmiş olarak tercih edebilirsiniz.


Önerilen yazılar