Dört Bin Yıllık Lezzet

Bütün dünyanın favori lezzeti çikolatanın yolculuğu dört bin yıl önce başladı.

Tüm dünya 7 Temmuz’u Çikolata Günü olarak kutluyor. Bunun ardında yatan sebep ise ilk kakao çekirdeklerinin 7 Temmuz 1528 tarihinde Güney Amerika’dan İspanya’ya getirilmesi.

Çikolatanın modern dünyaya gelişi 1528 yılında Don Cortez isimli İspanyol bir denizci sayesinde oldu. Don Cortez tarafından İspanya’ya getirilen kakao çekirdekleri 1650’lerde bir içecek olarak önce İngiltere’ye, ardından da 17. yüzyılın sonuna kadar tüm Avrupa’ya yayıldı. Hatta Londra’da çikolata evleri açıldı. Bu mekanlar bu yeni içeceğin tadını çıkarmak isteyen seçkin İngilizlerin popüler buluşma noktaları haline geldi. Uzun bir süre aristokrat ve soyluların yiyeceği olan çikolata, 18. yüzyılda seri üretime geçilmesinin ardından pahalı bir besin olmaktan çıktı ve minik bir parçasıyla bile insanı mutluluğun zirvesine çıkarırken sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisiyle damakların en tatlı dostu oldu.

Tarifsiz ve eşsiz tadının yanı sıra çikolata, sağlık için de son derece faydalı… 7’den 70’e herkesin severek tükettiği çikolata, içeriğindeki lifin yanı sıra magnezyum, potasyum, bakır, fosfor, çinko gibi minerallerle de sağlıklı hayata katkıda bulunuyor. Kakao çekirdeklerinin antioksidan özelliğinin çok yüksek olmasından dolayı, çikolatanın pek çok yiyecekten çok daha fazla antioksidan içeriyor ve mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin hormonunun salgılanmasını destekliyor.

Özellikle kaliteli kakao çekirdeklerinden üretilen, şeker oranı düşük bitter çikolata ve kakao, arterleri rahatlatmak için sinyaller gönderdiğinden hem kan akışını düzenliyor hem de kan basıncını azaltıyor. Kan akışını artıran bitter çikolata beynin işlevini iyileştiriyor, konsantrasyonu artırıyor. Tüm bunların yanı sıra bitter çikolata, kalp hastalığı ve diyabet gibi birçok hastalık için ortak bir risk faktörü olan insülin direncini azaltıyor. Kakaodan gelen flavanoller ise kan akışını hızlandırdığı için güneşin cilt üzerindeki zararlı etkilerini önlüyor.

Tabii porsiyonlara dikkat etmeniz de gerekiyor. Her gün 25 gram, yani birkaç parça çikolata tüketmek kolesterolü düşürüyor, depresyona iyi geliyor, hafıza sorunlarını azaltıyor, kan basıncını dengeliyor ve cildi nemlendiriyor.

 


Önerilen yazılar