MAKALE

Dünyanın En Büyük Kaplıcası

Dünyanın En Büyük Kaplıcası

12 bin metrekarelik geoLagon aynı zamanda sürdürülebilir turizmin en iyi örneklerinden de biri olacak.

İzlanda dendiğinde akla ilk gelen görüntülerden biri, dünyanın belki de en ünlü kaplıcası Blue Lagoon oluyor. Ama artık Blue Lagoon ününü bir başka kaplıcayla paylaşmak zorunda kalabilir. Quebec’li şirket geoLagon, dünyanın en büyük jeotermal havuzunu Kanada’da inşa etmek üzere kollarını sıvadı.

İlhamını Blue Lagoon’dan alan bu havuz, patentli bir termal ısıtma sistemine sahip olacak ve su ısısını yıl boyunca 39 derecede tutacak. İnşa edileceği Charlevoix bölgesinin sıcaklıklarının kış mevsiminde sıfırın altına indiği düşünüldüğünde kaplıcanın ziyaretçilerini çok keyifli anların beklediği kesin.

12 bin metrekarelik havuzun etrafında ise yüzlerce şale bulunacak ve böylece kendi kendine yetebilen bir köy yaratılmış olacak. Bu özelliğin altında ise sürdürülebilir enerji firması Akonovia’nın imzası bulunuyor. Göletin tabanında yer alacak termal rezervuar, jeotermal, biyokütle, güneşle ısıtma gibi bir dizi doğal enerjiden güç alacak. Şaleleri kaplayacak güneş pilleri ise, güneş enerjisini emerek ısı pompalarını besleyecek. Ayrıca özel bir yağmur suyu biriktirme ve filtreleme sistemi sayesinde, geoLagon köyünün yer altı suyu kullanımının yüzde 95’e kadar azaltılması da planlar arasında. Böylece geoLagon, özellikle de turizm endüstrisinde yenilenebilir enerjinin kullanımı sayesinde kendi kendine yetebilen tesisler kurulabileceğini de kanıtlamış olacak.

Proje tamamlandığında göleti çevreleyecek şaleler satışa çıkacak, yani dileyenler göletin etrafında yaşayabilecek; elbette turistler için kiralık şale seçenekleri de olacak. Ziyaretçilerin göletin sıcak suları dışında, sanat galerileri, kayak merkezleri, golf sahaları, restoranlar ve balina gözlem deneyimleri gibi farklı aktivitelere de erişimi olacak.


Önerilen yazılar