MAKALE

Dünyanın İlk Dövmeli Otomobili

Dünyanın İlk Dövmeli Otomobili

Geleneksel Japon desenleriyle süslenen Lexus aracı sizce de çok havalı görünmüyor mu?

Japon otomotiv markası Lexus her bir aracın kusursuz olmasını garanti altına alarak özel dokunuşlar yapan Takumi Ustaları’nın çabalarını kutlamak üzere, UX SUV modelini daha önce görülmemiş bir biçimde özelleştirdi. Böylece, geleneksel Japon sanatı ve yüksek kalitedeki işçiliğini sergilemek adına dünyanın ilk dövmeli aracı doğdu. Bu eşsiz yorum ise dünyanın önde gelen dövme sanatçılarından Claudia De Sabe tarafından tasarlandı ve uygulandı.

UX SUV’nin ‘dövmeleri’ 6 aylık bir süre boyunca, haftada 5 gün, 8 saatlik yoğun çalışmayla tamamlandı. Bu hassas ve zorlu çalışma bittiğindeyse araç büyük fark yaratan bir sanat eserine dönüştü. De Sabe tuval olarak beyaz bir aracı, dövme iğnesi olarksa matkap aletini kullandı. Dövme sanatçısı UX’e geleneksel Japon sanatında iyi şansı ve azmi temsil eden “koi balığı” desenlerini uyguladı.

Claudia De Sabe, önce Dremel matkabı kullanarak yüzeydeki boyayı deldi ve kompleks desenler oluşturmak için alttaki metali ortaya çıkardı. Ardından detayları ortaya çıkmak için beş litrelik yüksek kaliteli otomobil boyası kullandı. Daha güçlü 3 boyutlu efektler uygulamak ve vurguları ortaya çıkarmak adına, son dokunuşları altın varak ile gerçekleştirdi. Ardından aracın üzerine koruyucu bir cila kaplaması yapıldı ve UX yolda kullanılabilir hale getirildi.

Lexus markası araç tasarımlarında geleneksel Japon estetiğini kullanıyor. Örneğin UX’de washi kağıdından üretilen döşeme bulunuyor. Bunun yanı sıra aracın iç ve dışı da Japon evlerindeki engawa mimarisinin yansıması olarak kesintisiz bir bağlantıyla tasarlanmış.

Bu havalı aracın fiyatına dair bir bilgi yok ancak böyle detaylı bir ısmarlama çalışmanın fiyatının yaklaşık 120 bin sterlini bulacağı ifade ediliyor.


Önerilen yazılar