MAKALE

Düşüncelerinizi Pozitife Çevirin

Düşüncelerinizi Pozitife Çevirin

Bazen zihnimiz olumsuz düşüncelerle dolabilir ancak bunun önüne geçmek elimizde!

Hayat her zaman olumlu olaylarla dolu olmadığı gibi zaman zaman kapıldığımız negatif düşünceler de hayatımızın akışını da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Birçok farklı duyguya ve sahip olan bizler, bazen kendimizi kötü hissettiğimiz ve negatif düşüncelerden kurtulmak konusunda zorlandığımız zamanlar yaşayabiliyoruz. Hatta çoğu zaman negatif düşüncelerin bizi çıkmaza soktuğunu dahi anlayamayabiliyoruz.

Oysa sorunlarımızın üstesinden gelirken pozitif kalmalı ve bilincimizi açık tutmalıyız. Örneğin panik hali, negatif düşüncelerin bilincimizin önüne geçmesi sonucu yaşanan bir durum. Çözümsüzlük psikolojisinin yarattığı stres paniğe dönüştüğünde, sorunu çözmek oldukça zor olur. Bunu çözmek için pozitif düşünmek çok kolay görünmese de imkansız değil. Öncelikle öz telkin yöntemlerini kullanmalı ve kendimizi, pozitif düşünmeye zorlamalıyız.

Elbette bu durum ciddi bir hal alırsa üstesinden terapiyle gelmek gerekiyor ancak bu duruma gelmeden de, negatif düşüncelerden kurtulmak için basit yöntemler bulabilir ve kendimiz için küçük şeyler yapabiliriz.

Psikolojik danışman ve yaşam koçu Gonca Yener Thomas küçük dokunuşlarla daha pozitif hale gelmemiz için beş önerisini şöyle sıralıyor.

Beyninizin Negatif Düşünceleri Algılayamadığını Bilin

Beynimiz, hayatta kalma içgüdüsünü taşıyan, vücudumuzu ve psikolojimizi sürekli iyi şartlarda tutmaya odaklı bir organ. Negatif düşüncelerimiz de beynimizin bize gösterdiği gerçeklikler değil, bizim beynimizi inandırdığımız yanılsamalar oluyor aslında. Çünkü beynimizin en büyük kusuru kandırılabiliyor olması. Biz bazen kendimizi, kötü durumların gerçekliğine o kadar inandırıyoruz ki beynimizi kandırabiliyoruz. Çevrenizdeki bir insan için “Nasıl olur da gerçeği göremez?” diye mutlaka düşünmüşsünüzdür. İşte bu durumun nedeni beynimizi bazen yaşadığımız durum ve olayların gerçekliğine ve mantıklı oluşuna inandırmamız. Başkaları tarafından kandırıldığımızda gerçeği görmemiz küçük bir yardımla çok kolay olsa da kendi kendimizi bir yanlışa inandırdığımızda gerçeği görmemiz zor oluyor.

Kendinizle İşbirliği Yapın

İçsel motivasyonunuzu sağlama yolculuğunda çevrenizdeki kişiler size yardımcı olabilir. Ailenizle ya da dostlarınızla duygularınızı paylaşarak geçici bir rahatlama yaşayabilirsiniz. Ancak duygularımızı en çok yalnızken derinlemesine hissederiz. Bu yüzden yalnızken negatif düşüncelerle baş başa kalmak hayatımızı zorlaştırır. Bu durumu aşabilmek için kendinize uzun vadeli, sürdürülebilir bir çözüm yaratmalı ve bunu alışkanlık haline getirmelisiniz. Halk arasında kendi kendine konuşmak kavramı her ne kadar olumsuz bir bakış açısıyla kullanılsa da bu durum oldukça sağlıklı bir içsel motivasyon sağlama yöntemidir. Kendinizi olumsuz düşünceleri kabullenmeye ikna etmek yerine kendinizle konuşun ve işbirliği yapın. Bu sayede içsel motivasyonunuzun size verdiği gücü kavrayabilirsiniz.

Sizi Üretken Kılacak Hobiler Edinin

Araştırmalar üretken olan ve hobileriyle ön plana çıkan insanlar negatif düşüncelerden kendilerini soyutlama konusunda daha başarılı olduğunu gösteriyor. Üretken olduğunuzda hem içsel motivasyonunuz hem de özgüveniniz bundan olumlu etkileniyor. Herkes kendi ilgisini çeken ve uğraşırken kendisini mutlu hissedeceği hobiler bulabilir. Bu hobilerin sayısını arttırmalı ve kendinize iyi davranmayı öğrenmelisiniz. Bu sayede ürettiğiniz mutluluklarla negatif düşüncelerden kurtulabilirsiniz.

Yalnız Vakit Geçirebilmeyi Öğrenin

Hayat, kimi zaman güzellikler, kimi zaman ise üzücü olaylar yaşadığımız uzunca bir yol. Çevremizden, ailemizden ve arkadaşlarımızdan destek almak, üzüntülerimizi paylaşmak bize bu yolda iyi geliyor. Ancak yalnızlık da hayatın bize sunduğu doğal durumlardan ve bu nedenle negatif düşüncelerden kendi içsel motivasyonumuzu sağlayarak kurtulmamız gereken zamanlar olabilir. Yalnızken de keyifli vakit geçirebilmeyi başardığınızda negatif düşüncelerle mücadele etme konusunda da başarılı olursunuz. Kendinizle vakit geçirebileceğiniz aktiviteler bulmalı, kendinizle dost olmalısınız.

Bedensel Sağlığınızı Önemseyin

Şüphesiz sağlık, sahip olduğumuz en değerli şey. Sağlığımızı korumak için uğraşmak ve onsuz hayatta hiçbir şeyin tadının olmayacağını bilmek önemli. Negatif düşüncelerden kurtulmanın en önemli noktalarından biri de kendimizi sevmek ve yaşamak için tek bir şansımız olduğunu bildiğimiz hayatımızı, sağlıklı ve mutlu bir şekilde geçirmek için çabalamak. Hüzün her ne kadar hayatın içinde her zaman olsa da sizi esir etmesine ve bedensel sağlığınızı etkilemesine izin vermeyin. Düzenli fiziksel aktiviteler yapmak duygu durumunuzu da mutlaka iyileştirir.


Önerilen yazılar