Edebiyattan İlham Alan Oyunlar

Video oyun dünyasının en popüler hikayelerinden bazıları ilhamını kitaplardan alıyor…

Gelişen teknolojiyle birlikte sürekli ilerleyen video oyunlar, içlerinde farklı dünyaları barındırıyor. Oyunlardaki dünyalar ve hikaye kurgusu öyle sürükleyici ki hepsi adeta birer kitap okunur gibi oynanıyor. Kimi zaman bir Orta Çağ dünyasında, kimi zaman da bir bilim kurgu evreninde geçen hikayelerle örtülü bu oyunlarda birbirinden heyecan verici maceraların peşinde sürükleniyoruz. Bu oyunların bazılarının arka planında ise fazlaca detayın hakim olduğu büyük edebi eserler yer alıyor.

Casper’ın güç ve performans bilgisayarı Excalibur, kimi efsaneleşen kimi satış rekorları kıran ve hepsi milyonları peşinden sürükleyen, kitaplardan uyarlanmış video oyunlarını sıralıyor.

Witcher Serisi

Rivialı Geralt’ın maceralarıyla haydutların, iblislerin ve canavarların peşine düşülen Witcher oyunu, Andrzej Sapkowski tarafından yazılan aynı isme sahip, son derece popüler bir Polonya kurgu serisine dayanıyor. Kimi oyuncuların kitaplarını okumadığı, kimilerinin de oyunlar sayesinde kitaplarla tanıştığı bu oyun serisi, “Kitaplar mı oyunları, oyunlar mı kitapları popüler ediyor?” sorusunun sıkça sorulmasına neden oluyor. Üstelik hepimizin bildiği gibi Withcer’ın bir de Netflix yapımı dizisi bulunuyor. Kitap ile oyunlar birebir örtüşmese de hikaye kurgusu ile Witcher, son dönemde oyuncuların en çok oynadığı oyunlar arasında yer alıyor.

Assassin’s Creed

Hasan Sabbah’ın cennetine konuk olduğunuz, Haşhaşiler ile Tapınak Şövalyelerinin Cennet Elması için savaşına tanık olunan oyun son dönemlerin en popüler macera oyunu Assassin’s Creed. Tam anlamıyla bir kitap uyarlaması olmasa da oyunun konusu Vladimir Bartol tarafından 1938’de yazılan “Alamut” eserine dayanıyor. Dönemin tarihi ve çevresel dokusunu içerisinde bulunduran oyun birçok serisi ile rekorlar kırıyor.

S.T.A.L.K.E.R. Shadow of Chernobyl

Boris ve Arkady Strugatsky kardeşlerin 1972 tarihli “Roadside Picnic” adlı romanından uyarlanan oyun, sinema dünyasının efsane isimlerinden Andrei Tarkovsky’nin “Stalker” isimli filminden de esinlendi. Kitap, uzaylılar tarafından geride bırakılan bazı değerli eserleri ele geçirmek için yasaklı bölgelere giren iz sürücü Redrick “Red” Schuhart’ın hikayesini anlatıyor.

Metro 2033

Olağanüstü atmosferik bir hayatta kalma ve korku oyunu olan Metro 2033, Rus yazar Dimitry Glukhovsky’nin aynı adlı romanına dayanıyor. Hem kitap hem de oyun, nükleer bir soykırım tarafından neredeyse yok edilmiş olan, kıyamet sonrası Moskova’nın altındaki metro sisteminde geçiyor.

SPEC OPS: THE LINE

Kitabın doğrudan bir yeniden anlatımı olmasa da Spec Ops: The Line, Joseph Conrad’ın 1899 tarihli “Heart of Darkness” romanına dayanıyor. Bir şirket temsilcisinin haydut bir iş arkadaşı aramak için Afrika’ya seyahat etmesini ele alan hikayede tamamen farklı bir çağa ve ortama sürükleniyorsunuz.


Önerilen yazılar