Efsane Motosiklet Elektriklendi

Asi motosiklet markası Harley-Davidson da modern zamanlara ayak uydurdu ve kısa bir süre önce elektrikli modellerini tanıttı.

Motosiklet endüstrisini 116 yıldır şekillendiren efsane marka Harley-Davidson bu kez elektrikli motosiklet ve scooter modellerini bir bir tanıtarak markanın geleceğinin elektrikle çalışan motorlarla dolu olacağının ipuçlarını verdi.

Önce CES 2019’da LiveWire isimli yüksek performanslı ilk elektrikli motosiklet modelini tanıttı. Günümüzün sürücülerinin hız ve sürüş keyfi gibi tutkularını tatmin ettiği kadar bağlantı özellikleriyle teknolojik bakımdan da üst düzeyde olan bu model, saatte 96,5 km hıza 3,5 saniyede çıkabiliyor. Elektrikli motor tercihinin iki teker sürüş deneyiminden hiçbir şey eksiltmediği de böylece kanıtlanmış oluyor. Ayrıca daha az deneyimli sürücülerin işine yarayacak bir özellik olarak vites ya da debriyajın bulunmaması da sürüşü basitleştirerek keyif oranını yükseltiyor.

İleri teknolojili bağlantı özellikleri sayesinde sürücüler akıllı telefonlarına indirdikleri uygulamayla motosikletlerinin şarj durumunu ve şarj istasyonlarının konumunu görebilmenin yanı sıra, park halindeki motosiklette olan beklenmedik hareketleri ve diğer önemli bildirimleri alabiliyor.

LimeWire adlı motosiklet modelinin tanıtılmasından sadece birkaç hafta sonra, bu kez Aspen’de düzenlenen ESPN’s winter X games sırasında, Harley-Davidson iki model daha tanıttı. Bu sefer scooter ve bisiklet konseptli olan yenilikçi modellerden biri şehir içi ulaşıma, diğeriyse doğa gezintilerine odaklanılarak tasarlanmış.

Dağ bisikleti konsepti, hafif gövdesi, geniş tekerlekleri, hidrolik diskli frenleri, ön ve arkasındaki süspansiyonlarıyla en çetin dağ yollarını bile aşmak için mükemmel.

Tanıtılan diğer model ise bir öncekinin aksine küçük tasarımlı gövdesi, düz selesi ile daha minimal ve şehirli bir görünüme sahip. Gidonundaki dikiz aynasıysa scooter’a, klasik Harley-Davidson modellerine saygı duruşunda bulunan ufak bir dokunuş katmış.

Harley Davidson biri ön sipariş, diğer ikisi konsept aşamasındaki bu üç farklı modeliyle, köklü geçmişinden gelen deneyimi sayesinde gelişen ve değişen dünyanın trendlerine mükemmel bir şekilde ayak uydurabileceğini ve hatta bu değişimin liderlerinden biri olacağını kanıtladı.

 


Önerilen yazılar