Elektrikli Klasik

Bu klasik Jaguar XK120 kaputunun altında son teknolojiye sahip elektrikli bir motor barındırıyor.

Londralı iş adamı David Lorenz’in zihninde bir gün bir fikir belirdi. Geleceğin elektrikli araç dünyasına uygun bu iş fikri dünyanın en iyi klasik otomobillerini elektrik gücüyle çalışır hale getirmekti. Kendisinin otomotiv bilgisine sahip olmaması, onu Renault F1’in teknik müdürlüğünü yapmış Jon Hilton ile buluşturdu. Böylece Lorenz’in vizyonu ve Hilton’un uzmanlığı bir araya gelerek Lunaz’ı oluşturdu. Böylece klasik araç sahipleri artık isterlerse geçmişin rafine stillerini geleceğin çevre dostu ve güçlü elektrikli motorlarıyla donatabilecekler.

Lunaz’ın elektrikliye dönüştürdüğü Jaguar XK120’de 80 kWh gücünde bir akü grubu ve çift motor bulunuyor. Bunlar 375 beygir gücü üretebilirken araç saatte 100 km hıza 5 saniyede çıkabiliyor. Aracın menzili ise yaklaşık 400 km.

Jaguar XK120’nin içi de eskiyle moderni kesintisiz bir biçimde bir araya getiriyor. Orijinal göstergeler yerinde dururken navigasyon ekranı ve Bluetooth teknolojisi bunların arasına göze batmayacak bir şekilde yerleştirilmiş. Yani eski bir Jaguar’ı sürme hissini yaşarken bir yandan da Apple Carplay kullanabiliyorsunuz.

Belki geleneksel düşünen kişiler Jaguar’ın motorundan çıkan gürültüyü özleyebilir ancak Lunaz’ın yaptığı girişimin klasik araçların gelecek nesillere ulaşması adına çok değerli olduğu da yadsınamaz.

 


Önerilen yazılar