MAKALE

Elektrikli Otomobiller Hız Kesmiyor

Elektrikli Otomobiller Hız Kesmiyor

Volkswagen ID ailesinin yeni üyesi ID. AERO, markanın ilk tamamen elektrikli sedanı oldu.

Volkswagen, ID ailesinin yeni üyesi ID. AERO konsept modelini geçtiğimiz günlerde tanıttı. Yeni model, duyguları harekete geçiren, son derece aerodinamik bir tasarıma sahip. Araç, ilerici, şık ve aerodinamik tasarımının yanı sıra, içeride sunduğu geniş ve ferah alan ile öne çıkıyor.

Otomobilin tasarımı, ID. ailesinin tasarım dilini ilk kez üst orta sınıf bir sedana aktarıyor. ID. ailesinin amiral gemisi olacak AERO, neredeyse beş metre uzunluğa sahip. Otomobilin aerodinamik siluetinin temelini arkaya doğru eğimli tavan çizgisi oluşturuyor. Güçlü omuz çizgisi ve tavan çizgisi sedanın daha dinamik görünmesini sağlıyor. Zarif eğimli coupe tarzındaki bu tavan çizgisi, 0,23’lük mükemmel bir sürtünme katsayısı elde edilmesine de yardımcı oluyor. Türbin tasarımına sahip çift renkli sportif 22 inçlik jantlar, neredeyse aynı hizada olacak şekilde çamurluklara entegre ediliyor. Klasik kapı kolları yerini hava direncini daha da azaltan aydınlatmalı dokunmatik yüzeylere bırakıyor.

Ön cephe ID. ailesine özgü petek doku ile dikkat çekiyor. Petek dokuya sahip tampon bölgesi, ID. AERO tasarımına uygun olarak yatay bir şekilde ikiye bölünmüş durumda. Aydınlatmalı Volkswagen logosunun solu ile sağı, yenilikçi IQ.LIGHT – LED matrix farlar, çamurluklar ve yan kısımlarda bulunan ışık şeritleri, ID. AERO’yu benzersiz kılıyor. Işık şeridi, arka kısımda da kesintilerle görsel olarak devam ediyor. Arka tasarım, koyu ışık şeridi ve seçkin petek dokulu LED arka stop lambalarına sahip.

İç mekandaki genişlik ise Volkswagen’in modüler elektrikli platformunun uzun bir aks mesafesi ile sağlanıyor. ID. AERO, 77 kWsa’lik güce sahip bir lityum iyon batarya ile donatılıyor. Verimli güç-aktarma sistemi ve gelişmiş aerodinamik özelliklerin etkileşimi sayesinde 620 kilometreye kadar menzil sunabiliyor.

ID. AERO konsept otomobili, metalik buzul mavi renkle tanıtıldı. Bu renk, renk pigmentleri üzerine ışık düştüğünde altın bir ışıltı oluşturuyor. Tavan ise gövde ile kontrast oluşturacak şekilde siyah renkte tasarlanmış.

ACCELERATE stratejisi kapsamında, ürün gamının elektrikliye geçiş sürecini bütün hızıyla sürdüren Volkswagen, ID. AERO’yu Çin pazarı için 2023’ün ikinci yarısında pazara sunmayı planlarken, modelin 2023 yılında Avrupa pazarı için seri üretime başlaması hedefleniyor.


Önerilen yazılar