Evde Kahveli Bakım Kürleri

Kahvenin sihirli taneciklerini güzellik rutininizde de kullanabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme uzmanları kahve tüketimini azaltmanın faydalarından bahsetseler de eğer gerçek bir kahve tutkunuysanız bu önerileri göz ardı ediyor olmanız daha büyük bir ihtimal. Ancak yazımızda size kahve içmenin zararlarından, hatta kahve içmekten bile değil, kahve tüketiminin bambaşka bir yönteminden bahsedeceğiz: Evde kahve ile uygulayabileceğiniz farklı kürlerle ışıldayan bir cilde ve saçlara sahip olmanız mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

Peeling Yapın

Öğütülmüş kahve tanecikleri mükemmel bir peeling malzemesi. Aynı zamanda içerdiği kafein sayesinde kolajen üretimini de artırıyor. Aynı miktarda esmer şeker ile taze kahveyi biraz limon suyuyla karıştırıp yüzünüze uygulayabilirsiniz. Farklı bir yöntemi ise iki kaşık organik yoğurt ile bir kaşık kahveyi karıştırıp bu karışımı yeni yıkadığınız yüzünüzde 15 dakika bekletmek. Bu basit maske kan dolaşımı hızlandıracak ve sizi ışıl ışıl bir cilde kavuşturacak.

Şiş Gözlere Veda Edin

Stresli, uykusuz dönemlerde kahve yalnızca size içeriden destek olmuyor. Sabah kahveninizin makinede kalan kısmını soğuttuktan sonra göz çevrenize uygulayabilirsiniz. Yirmi dakika sonra kahveyi yıkadığınızda şiş gözlere ve koyu renk halkalara veda edeceksiniz.

Selülitle Savaşın

Fazla kafeinin selülite sebep olduğu söyleniyor ancak kahvenin selülitle savaşmak için iyi bir silah olduğu gerçeğini de göz ardı etmeyin. Banyo sırasında selülitli bölgelerinize kahve ile masaj yaparsanız kan dolaşımını hızlandıracak ve cildinizi daha gergin hissedeceksiniz.

Parlak Bir Yüze Kavuşun

Demlediğiniz kahveyi buz kabına koyup küpler halinde dondurun. Ardından buz küplerinden birini alıp göz çevrenizde ve yüzünüzün genelinde nazikçe gezdirin. Buzun soğukluğu kafeinle birleştiğinde sizi hem daha az şiş hem de parlak bir yüze kavuşturacak.

İstenmeyen Kokuları Önleyin

Özellikle yemek yaptığınızda balık, sarımsak gibi bazı kokuların ellerinizden gitmesi zaman alır. Ellerinizi kahve tanecikleriyle ovalayıp yıkadığınızda ise bu kokunun hızla kaybolduğunu fark edeceksiniz. Dahası, dilerseniz gliserin, süt tozu, vanilya ve kahve kullanarak kendi sabununuzu bile yapabilirsiniz. Bunun için hepsini benmari usulünde eritin, ardından bir muffin kabında soğumaya bırakın.

Saçınızda Mucizeler Yaratın

Saç ve saç derisi sağlığı için tıpkı yüzünüze uyguladığınız gibi kahve peelingi yapabilirsiniz. Saç diplerinizdeki ölü derilere veda etmek için bir dakika boyunca masaj yapıp sağlıklı saçlara kavuşmanız mümkün. Eğer saçlarınız kahverengiyse, saç güzelliğiniz için kahveden faydalanmanın bir yolu da, bir avuç saç kreminin içine iki çay kaşığı kahveyi karıştırıp ardından saçınızda beş altı dakika bekletmek. Saçınız çok doğal bir kahve ışıltısına kavuşacak.

Yorgun Ayaklarınızı Dinlendirin

Bir kap doğal hindistan cevizi yağı, yarım kap kahve ve biraz vanilya esansını karıştırın. Ardından ılık suda bekletip yumuşattığınız ayaklarınıza bu karışımla masaj yapın. Ayağınızdaki sertleşmiş derilerin gittiğine tanık olacaksınız.

Parfüm Seçimini Rahatça Yapın

Yeni bir parfüm seçmek eğlenceli olduğu kadar zor da bir süreçtir. Çünkü koku duyumuz birkaç farklı parfümü kokladıktan sonra artık aradaki farkları algılamakta zorlanır. Bunu önlemenin metodu ise çok basit. Biraz kahve koklayarak burnunuzu ‘temizleyip’ ardından parfüm seçiminize devam edebilirsiniz.


Önerilen yazılar