Evde Saç Bakımının Tam Zamanı

Farklı saç tiplerine uygun, evde kolayca hazırlayabileceğiniz saç maskesi tarifleri…

Sosyal izolasyon günlerinde dışarı çıkmıyorsunuz diye saçlarınızın bakımını ihmal etmeyin. Hatta evde oturduğunuz bu günler, kendi kendinize bir saç maskesi hazırlayıp uygulamak için en ideal zamanlar!

Farklı saç tiplerine uygun maske tariflerimiz saçlarınıza doğal malzemelerden gelen sağlıklı ışıltıyı hediye edecek.

Kuru Saçlar İçin Bal Maskesi

1 tatlı kaşığı bal, 1 yumurta ve 1 yemek kaşığı elma sirkesini küçük bir kapta karıştırın. Eğer saçınız çok uzunsa maskeyi malzemelerin iki katıyla hazırlayabilirsiniz. Maskeyi saçınıza iyice yedirdikten sonra yarım saat kadar bekleyin ve ardından durulayın. Bu malzemeler kuru saçlarınızı besleyecek ve onlara hoş bir parlaklık katacak.

Donuk Görünen Saçlar İçin Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Hepsi eşit miktarda olacak şekilde organik bal, elma sirkesi ve hindistan cevizi yağını kaıştırın, nemli saçınıza uygulayıp en az 20 dakika bekleyin, ardından şampuanla durulayın. Bu maske saçınıza nem kazandırırken kırık görünümünü azaltacak. Maske aynı zamanda boyalı saçların rengini daha uzun korumasını da sağlıyor.

Saçların Daha Hızlı Uzaması İçin Tarçınlı Maske

Eğer saçlarınızın yavaş uzamasından şikayetçiyseniz tarçın bazlı bu maskeyi denemelisiniz. Tarçın, kan dolaşımını tetikleyerek saçların güçlü bir biçimde uzamasını sağlayan bir baharat. Eşit miktarda tarçın ve hindistan cevizi yağını karıştırın. Saç diplerinize masaj yaparak uygulayın, 30-45 dakika arası beklettikten sonra durulayın. Bu maskenin saçlarınızın uzamasına yardımcı olması için onu haftada bir yapmalısınız.

Yağlı Saçlar İçin Limonlu Maske

Bir yumurtanın beyazı ile yarım limonun suyunu karıştırıp saçınızın kökünden uçlarına kadar uygulayın ve yarım saat ile bir saat arası bekletin. Maskeyi durularken suyun sıcak değil ılık olmasına dikkat edin. Yumurta beyazındaki enzimler saçınızdaki fazla yağı ortadan kaldıracak. Maskeyi saçınızda ne kadar uzun bekletirseniz o kadar iyi sonuç alacaksınız.

Hasar Görmüş Saçlar İçin Avokado Maskesi

Saçınız saç şekillendiriciler, boya ya da hava kirliliği yüzünden yıprandıysa, vereceğimiz bu Omega-3 yağ asitleriyle ve antioksidanlarla yüklü bu maske tarifi saçınızı onaracak ve bu hasarlı görünümü önleyecek. Yarım avokado, bir yumurta, bir yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı zeytin yağını iyice karıştırın. Saçınızı ıslatın ve parmak uçlarınızı kullanarak maskeyi saç diplerinizden uçlara kadar yedirin. Saçınızı topuz yapıp bir duş bonesi takın ve ardından bonenin üzerinden yaklaşık on dakika fön makinesi tutarak malzemelerin etkinleşmesini sağlayın. Ardından 20 dakika daha bekletip duşta durulayın.


Önerilen yazılar