Evde Temiz Bir Hava İçin

Evinizin havasını nasıl temizleyeceğiniz hakkındaki pratik ipuçlarını biliyor musunuz?

Evinizde soluduğunuz havanın temiz olması evin kendi temizliği kadar önemli. Bu aralar temizliğe ve hijyene her zamankinden daha fazla önem veriyoruz ancak evin havasının temizliğini ne kadar önemsiyoruz?

Artık daha uzun zaman geçirdiğiniz evinizde her zamankinden daha kaliteli nefes almaya ihtiyacınız olduğunu unutmamak gerekiyor. Evinizdeki hava kalitesini artırmak için en kolay yöntem, gün içinde ara ara pencereleri açarak temiz havanın içeri girmesine izin vermek. Böylece zararlı hava partiküllerinin evin içinde birikmeden pencereden uçup gitmesini sağlayabilirsiniz.

Bununla birlikte uygulayabileceğiniz bazı pratik önerilerle evinizdeki havanın daha temiz ve daha kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz.

Uçucu Yağlarla Doğal Temizlik

Çay ağacı yağı gibi uçucu yağlar, anti bakteriyel özelliğe sahip oldukları için ev yapımı temizlik malzemelerine eklendiğinde hava kaynaklı bakterileri azaltarak evinizdeki hava kalitesini artırmaya yardımcı olur. Okaliptüs, karanfil ve biberiye gibi uçucu yağları da evinizdeki toz akarlarıyla savaşmak için difüzör yardımıyla kullanabilirsiniz.

Balmumu Mumlar

Evde mum yakmak aslında uzun vadede havanın kirlenmesine neden olabilir. Bu yüzden tercihinizi balmumu gibi doğal malzemelerden yapılmış mumlardan yana kullanabilir ya da gerçeğinden neredeyse hiçbir farkı olmayan LED ışıklı mumlara yönelerek evinizdeki hava kirliliğini azaltabilirsiniz.

Bitkiler

Bitkiler görüntüleriyle evinizi güzelleştirirken evinizdeki hava kalitesini artırmanıza da yardımcı olabilir. Bakımı çok kolay olan kurdele bitkisinin havadaki formaldehit, karbon monoksit ve ksileni azalttığı ve küfün zararlı etkilerini önlediği biliniyor. Areka palmiyesi, havayı birçok kimyasaldan temizliyor, ayrıca büyük yapraklarıyla salonunuza renk getiriyor. Salon eğreltisi hızlı büyüyen bir bitki. Kanserojen bir madde olan formaldehidin havadan temizlenmesini sağlıyor.

Doğal Temizlik Ürünleri

Bu sıralar evi her zamankinden daha fazla temizlerken aslında havayı toksik kimyasallarla da dolduruyor olma ihtimaliniz var. Sıradan temizlik maddelerindeki bu kimyasallar göz, burun, boğaz ve akciğerleri tahriş edebilir.Bu ürünleri sirke, karbonat, limon suyu gibi doğal malzemeleri kullanarak evde kendiniz yaptığınız temizlik ürünleriyle mümkün olduğunca değiştirin. Eğer kimyasal temizlik ürünü kullanacaksanız da bu sırada mutlaka pencereleri açık tutun.

Klima Bakımı

Özellikle de sıcak yaz günlerinde hayatımızı kurtaran klimaların bakımı da evde temiz bir hava elde etmek için çok önemli. Birçok klima havadaki partikülleri yakalayan bir filtreye sahiptir. Bu filtreyi sık sık değiştirmek klimanın bu partikülleri daha iyi yakalamasını garantileyebilirsiniz.

Evcil Hayvanların Tüy Bakımı

Evimizin en sevimli bireyleri olan kedi ve köpeklerimiz doğaları gereği hem tüy hem de kepek döker. Bu kepekler ise alerjik semptomları asıl tetikleyen şeylerdir. Kedinizin ve köpeğinizin bakımını, tüylerini mümkünse açık havada her gün fırçalayarak yapın. Ayrıca dilerseniz günlük temizlik rutininize HEPA filtreli elektrikli süpürgelerinden birini dahil edebilir, zemin ve mobilyalarınızı tüy ve kepeklerden arındırabilirsiniz.


Önerilen yazılar