Evdeyken de Tatil Yapılır

Tatile gitmediğiniz bir ‘tatili’ de harika bir biçimde değerlendirebilirsiniz. Önerilerimizi izleyerek siz de dolu dolu bir dokuz gün geçirin.

Önümüzde uzun bir bayram tatili var, eğer siz çoğunluğun aksine şehirden kaçma planları yapmadıysanız bu tatilin boş geçeceği hissine kapılabilirsiniz. Aslında bu tamamen sizin elinizde!

İngilizcede giderek daha da popülerlik kazanan ‘staycation’ terimi, ‘stay’ ve ‘vacation’ kelimelerinin birleşimiyle oluşturulmuş. Yani aslında anlamı tam olarak ‘evde kalarak yapılan tatil’. Sonuçta tatilde bir yere gitmek her ne kadar keyifli bir deneyim de olsa, gezip keşfetmek istediğiniz çok şey olduğunda veya bayram gibi kalabalık dönemlerde tatil yapmak her zaman çok dinlendirici olmayabiliyor. Aksine, uzun bir tatili yaşadığınız şehirde geçirmek ise daha verimli, daha dinlendirici ve daha yenileyici olabilir.

Bu önerilerimize kulak vererek bayram tatilinizi televizyon başında değil, hayatınızı değiştirebilecek şekilde geçirebilirsiniz.

Telefonunuzu Elinizden Bırakın

Bunu sadece 30 dakikalığına bile yapsanız iyi bir başlangıç olacak. Böylece hem dikkatinizi dağıtan bir şeyi hem de aslında başkalarının hayatınıza olan etkilerini yarım saatliğine de olsa ortadan kaldırmış olacak; kendinize daha fazla odaklanabileceksiniz. Artık kendinize ait bir zaman dilimi oluşturduğunuza göre şimdi kendinize şu soruyu sorup üzerine düşünme vakti gelmiş demektir: “Şu anda benim için önemli olan ne?” İşte bu sorunun cevabı evde geçireceğiniz tatili en fazla neyle değerlendireceğinizin de cevabı olacak.

Geçmişin Enerjisinden Kurtulun

Kendinize odaklandığınız bir ‘staycation’ın bir başka faydalı aktivitesi ise temizlik yapmak olacak. Bu temizlik evi temizlemekten çok evi düzenlemek anlamına geliyor. Dolaplarınızı düzenleyin, kullanmadığınız eşyaları bağışlayın ve yeni enerjilere yer açın.

Yeni Bir Hız Yakalayın

Hayatınız aslında size iş ve diğer sorumluluklarınızın dayattığı bir hıza sahip. Bu sorumluluklara bir ara verdiğiniz tatil döneminde hangi dış etkenlerin buna neden olduğunun farkına varmayı deneyin. Hayatınızı nasıl daha yavaş ve daha sakin kılabileceğinizin yöntemlerini araştırın. Daha yavaş yürümek ve daha yavaş yemek bile düşünme şeklinizi değiştirerek hayatınızı aslında sahip olması gereken hıza geri döndürebilir.

Evde Yeni Bir Alan Yaratın

Uzun zamandır planladığınız bir dekorasyon değişikliğini hayata geçirmek için bolca vaktiniz var. İster balkonunuzu yeniden dekore edin, ister evde kendinize özel bir dinlenme alanı yaratın ya da sadece evde fazlalıkların depolandığı bir alanı düzenleyin. Bunun yaratacağı uzun vadeli etki sayesinde, tatil sonrasında bile yaşam alanınıza huzurlu ve keyifli bir dokunuş katmış olacaksınız.

Yeni Bir Restoran Deneyin

Yaşadığınız şehirde kalmanız yeni bir yer denemenize engel değil! Internet’e girip şehirde açılan yeni mekanları araştırabilir, uzun zamandır gitmek isteyip de zaman bulamadığınız o restoranı deneyebilirsiniz. Bayramda şehir boş olacağından büyük bir ihtimalle yer bulma sıkıntısı da yaşamayacaksınız. İster tek başınıza gidip güzel ve lezzetli bir yemeğin tadını doya doya çıkarın, ister partnerinizle harika bir randevunun keyfini yaşayın. Her ikisi de yeni bir yer keşfetmenin keyfini sürmenizi sağlayacak.

SPA’yı Eve Getirin

Bolca boş vaktiniz varsa neden kendinizi şımartmıyorsunuz? Banyo suyunuza güzel kokulu aromatik yağlar ekleyin, mumların loş ışığında sizi en fazla dinlendiren müziği açın ve gözlerinizi kapatıp bu anın tadını çıkarın.

Herhangi Bir Şeye Başlayın

Bu ister uzun zamandır planladığınız büyük bir proje, ister yeni bir alışkanlık veya bir hobi edinmek olabilir, yeni bir şeye başlamak için uzun bir tatilden daha iyi bir fırsat bulabilir misiniz? Düzenli meditasyon yapmak, bisiklete binmeye başlamak ya da hep gitmeyi hayal ettiğiniz bir yeri seçip detaylı tatil planlarına dalmak… Eğer böyle değişiklikler sizi korkutuyorsa işe yazarak başlayın ve kendi kendinizi motive edin. Devamı kesinlikle çok daha kolay olacak.


Önerilen yazılar