MAKALE

Evinizdeki Yeni Ses: Akıllı Hoparlörler

Evinizdeki Yeni Ses: Akıllı Hoparlörler

Tek bir sesli komutunuzla tüm evi kontrol edebilen, müzik çalan, film oynatan ve hatta kahve yapıp pizza sipariş edebilen akıllı hoparlörler teknolojinin en hızlı yükselen trendi.

Akıllı hoparlörler geliştikçe popülerlikleri de doğru orantılı olarak artıyor. Özellikle Amerika’da akıllı hoparlör pazarı geçen yıla oranla %128 artış gösterdi ve artık her altı Amerikalıdan birinin evinde akıllı hoparlör bulunuyor. Tabii bu yükselişle birlikte, önde gelen teknoloji markaları evinizdeki diğer cihazlarla sesle iletişim kurmanızı sağlayan, aynı zamanda ev içi eğlenceyi de garantileyen hoparlör sistemlerini birer birer piyasaya sürüyor. Amazon, Google, Apple, Sonos’un hoparlörlerine yakın zamanda Spotify’ın ve Samsung’un modellerinin de ekleneceği konuşuluyor.

Akıllı hoparlörleri satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, teknolojik cihazınızı kullanım amacınız olmalı. Eğer onu en çok müzik dinlemek için kullanacaksanız, ses kalitesi daha iyi olan bir modeli, eğer müzik dinlemek için daha farklı bir ses sisteminiz varsa, ses kalitesi konusunda çok iddialı olmayan ama sesle kontrol yetenekleriyle öne çıkan bir modeli tercih edebilirsiniz.

Bu yükselen trendi yakalamak için şu an piyasada olan en başarılı akıllı hoparlörler modellerini ve yeteneklerini inceledik.

Amazon Echo (2. Nesil)

Şık tasarımı, renk seçenekleri ve yetenek bolluğuyla satın alınabilecek en iyi akıllı hoparlör modellerinden. Amazon Echo ile müzik dinleyebilir, arama yapabilir, akıllı evinize bağlı ışık, termostat ve garaj kapısı gibi sistemleri sesle kontrol edebilirsiniz. Müziği başlatmak için Amazon’un sanal asistanı Alexa’ya sadece bir sanatçı ya da müzik türü ismini söylemeniz yeterli, Amazon Music, Spotify, Pandora gibi abonelik sistemleriyle bağlantı kurup size istediğiniz müziği çalmaya başlıyor. Hatta farklı odalardaki uyumlu cihazlarla bağlantı kurup müziği tüm eve de yayabiliyor. Ses kalitesi iyileştirilen 2. jenerasyon Echo, takvim, hava ve trafik durumu, spor karşılaşmalarının sonuçları gibi birçok günlük sorunuza cevap veriyor. Hatta yapılacak geliştirmelerle yakında Alexa size Uber ya da pizza bile sipariş edebilecek!

Apple HomePod

Apple’ın tasarladığı her ürün gibi sade bir şıklığa sahip olan HomePod, iyi bir ses kalitesine ve odadaki konumunu algılayıp sesi otomatik olarak ayarlama özelliğine sahip. Bu kablosuz hoparlör Apple Music ile birlikte çalışarak 40 milyondan fazla şarkıya erişim veriyor. Sanal asistan Siri’ye “Hey Siri, bu şarkıyı beğendim” dediğinizde ise müzik zevkinizi yavaş yavaş öğrenerek size şarkı önerileri yapmaya başlıyor. Beyaz ve uzay grisi olmak üzere iki renk seçeneği sunan Apple HomePod, 7 inç’ten küçük boyutuyla da her eve uyum sağlayabiliyor. Ev yardımcısı olarak da kullanılabilen HomePod’la mesaj gönderebilir, güncel haberleri, spor karşılaşmalarını takip edebilir, hava durumunu öğrenebilir, ayrıca evdeki ışıklar, perdeler gibi akıllı aygıtları kontrol edebilirsiniz. Evde olmadığınız zamanlarda ise iPhone veya iPad’deki Home uygulamasıyla evinizle uzaktan bağlantı kurabilirsiniz. HomePod’un Türkiye’de ne zaman satışa çıkacağı henüz belli değil.

Google Home

Google Home, teknoloji devi Google’ın üç akıllı hoparlör sisteminden orta boy olanı, daha küçük olan Google Home Mini ve ailenin en büyüğü Google Home Max de seçenekler arasında. Google Home sistemleri, Google Assistant ile çalışıyor. Diğer akıllı hoparlörler gibi yalnızca konuşarak müzik çalabilir, ajandanıza, hatırlatıcılarınıza, haberlere ve daha birçok uygulamaya erişebilirsiniz. Google Chromecast’le uyumlu çalışan Google Home ile televizyonunuzda film ve dizi oynatmanız da mümkün. Binden fazla akıllı ev cihazıyla iletişim kurabilen bu hoparlör, kahve makinesini bile sesli komutla çalıştırabiliyor.

Sonos One

Sonos One, tüm odayı dolduracak kadar zengin sesi ve monokrom siyah ya da beyaz tasarımlı şık gövdesiyle evinize gelmeye hazır. Siz telefonunuzdan uzakta bile olsanız, ona komut vererek şarkıyı durdurmak, atlamak ya da sesi açmak gibi tüm işlemleri sizin yerinize yapabiliyor. Sonos One’ın ses kalitesinin yüksekliği şaşırtıcı değil, çünkü marka zaten bir ses sistemi üreticisi, dolayısıyla akıllı hoparlörünüz evinizdeki Sonos Home Sound System ile iletişime geçip müziği tüm eve yayabiliyor. Spotify’la da uyumlu olan Sonos One, sanal asistan olarak Alexa’yı kullanıyor. Ne yazık ki henüz cihazda Türkçe dil desteği yok.


Önerilen yazılar