Fütüristik Bir Rüya Oteli

Tasarladığı binalarla şehirlere ikonik simgeler kazandıran Zaha Hadid Architects, bu kez de Çin’in Makao bölgesine fütüristik bir rüyadan çıkmış gibi görünen Morpheus Hotel’i hediye etti.

Çin’in Güney kıyısında bulunan Makao özel yönetim bölgesinin bir bilimkurgu filmi seti gibi görünen silüetine yeni bir ikon daha eklendi. Çığır açan mimar Zaha Hadid’in izinden giden Zaha Hadid Architects’in Hadid’in kural tanımaz stiliyle tasarladığı Morhpeus Hotel, geçtiğimiz günlerde Makao’da açıldı. 

Adını Yunan mitolojisindeki rüya tanrısından alan Morpheus Hotel’in ilk bakışta göze çarpan en önemli tasarım özelliği merkezinde bulunan üç boşluk. Dünyanın ilk dışiskeletli, serbest formlu binası olma özelliğini taşıyan kırk katlı otelin özgün mimarisi hiçbir geleneksel yaklaşımdan ilham almıyor. Aksine, geometrik kıvrımlar taşıyan heykelimsi ön cephesiyle daha öne görülmemiş bir tasarım sergiliyor. Morpheus’un gövdesindeki oyuklar, Çin’in, sert minerallere akışkan şekiller kazandıran yeşim oymacılığı sanatına göz kırpıyor.

Morpheus, Makao’daki City of Dreams adlı eğlence kompleksinin bir parçası olarak kapılarını açtı. Toplam 770 oda, süit ve gökyüzü villası bulunan otelin terasında ise bir yüzme havuzu ve SPA merkezi yer alıyor. Binanın boşluklu yapısı sayesinde, odaların birçoğunun görüş alanı da genişlemiş oluyor.

Avlusu, restoranları, lounge ve barları binanın dikdörtgen gövdesine oyulmuş gibi görünen bu deliklerin arasındaki tünellerde bulunan otelin bir özelliği de misafirlerine hem otelin hem de Makao’nun panoramik manzaralarını sunan on iki adet, yüksek hızlı, cam asansörü.

Yeniliğin hayal gücüyle birleştiği Morpheus’un misafirleri kendilerini fütüristik bir rüyanın içinde hissetmekle kalmıyor, modern sanat galerisi, ileri teknolojili spor salonu, özel lounge’lar, oyun salonları ve yüksek kaliteli hizmetleriyle aynı zamanda hayallerindeki tatili de yapmış oluyorlar.


Önerilen yazılar