Gelecek Neler Getirecek?

Teknolojinin dur durak bilmeyen ilerlemesiyle giderek dijitalleşen günlük hayatımız, yakın gelecekte nasıl görünecek?

Teknoloji hız kesmeden ilerlerken bazen bu ilerlemenin hayatımızı nasıl değiştirdiğini gözden kaçırabiliyoruz. Akıllı telefonlar bile hayatımızda sadece on yılı biraz aşkın bir süredir varken, on yıl önceki akıllı telefonumuzla şu an kullandığımızın yetenekleri arasında adeta bir uçurum söz konusu. Yapay zeka henüz bize evde hizmet eden robotlar seviyesine kadar ilerlemese de günlük hayatımıza girdi; ulaşım, çalışma, eğlenme ve sosyalleşme biçimlerimiz her gün değişiyor. Bununla beraber kripto paralar ekonomiyi, 3D baskı ile üretilen yapay organlar gibi gelişmeler tıp hizmetlerini değiştiriyor.
Bu hızlı ilerlemenin daha da hızlanarak süreceğini tahmin etmekse hiç zor değil. Dijital Dönüşüm Danışmanı Murat Erdör, gelecek 20 yıl içinde teknoloji ve dijitalleşmedeki gelişmelerin hayatımızda ne gibi köklü dönüşümler sağlayacağını şu şekilde sıralıyor.

Demokrasi Dijitalleşiyor

Henüz kimlik doğrulama, güvenlik ve güvenilirlik gibi nedenler dolayısıyla çok yaygın olmasa da, gelecekte bu sorunların üstesinden gelinmesiyle beraber, yeni nesil seçimler online olarak yapılacak ve tek tıklamayla oy kullanmak mümkün olacak.

Akıllı Evler Daha Da Akıllanıyor

Akıllı ev sistemleri giderek yaygınlaşırken nesnelerin interneti, yani nesnelerin kendi aralarında oluşturduğu ve birbirleriyle iletişime geçtiği ağ, gelecekte daha farklı noktalarda kendisini göstermeye başlayacak. Evimizi uzaktan kontrol edebilmemiz aynı zamanda güvenlik açıklarını da beraberinde getirecek ve tıpkı bilgisayarların virüslere ve hacker’lara karşı korunması gibi, ev koruma sistemleri de günlük hayatımızın bir parçası haline gelecek.

Ultra Hızlı Ulaşım Geliyor

Hyperloop adlı kapsül trenler gelecekteki toplu ulaşım alışkanlarını tamamen değiştirecek. Halen birçok farklı şirketin yatırım yapmaya devam ettiği bu yeni ulaşım teknolojisi, iki nokta arasındaki mesafenin en hızlı şekilde kat edilmesini sağlayacak. Ayrıca çevresel koşullardan ve iklim şartlarından etkilenmemesiyle de ulaşım biçimimizi tamamen değiştirecek.

Sanal Gerçeklik Yaygınlaşıyor

Sanal gerçeklik öyle esnek bir teknoloji ki, kullanım alanları neredeyse sınırsız. Sanal gerçeklik teknolojisinin daha da ilerlemesiyle hiç gitmediğimiz yerleri, sanki onları ziyaret ediyormuş gibi görebileceğiz. Spor karşılaşmaları, konserler ve aklınıza ne gelirse sanal gerçeklik sayesinde ulaşılabilir olacak. Öğrenciler, tarih derslerinde zaman içinde seyahat etme şansını bulabilecek, sanal saha gezilerine katılabilecek. İş dünyasında toplantılar, seminerler ve eğitimler mekandan bağımsız olarak düzenlenebilecek.

Drone’ların Yetenekleri Artıyor

Yakın gelecekte drone’ların yetenek yelpazesi daha da genişleyecek. Özellikle güvenlik hizmetlerinde, güvenlik birimlerinin işini kolaylaştırırken, tarım alanında tohum ekimi, ilaçlama, gübreleme gibi görevleri de drone’lar üstlenebilecek. PTT’nin kısa süre önce duyurduğu drone’la kargo teslimatı hizmeti de bu değişimi kanıtlar nitelikte.

Eğitim Şartları Eşitleniyor

Online eğitim, esnekliği, daha düşük maliyetli oluşu ve içeriklerinin zenginliğiyle giderek daha çok tercih edilecek ve daha geniş kitlelere hitap edecek. Online eğitimler gelecekte sınıf eğitimi için bir yerden bir yere gitme zorunluluğunu da ortadan kaldırarak daha fazla kişinin eğitim olanaklarına sahip olmasını sağlayacak.

Giysiler Teknolojikleşecek

Moda da teknolojik gelişmelere ayak uyduracak sektörlerden. Önümüzdeki 20 yıl içinde günümüzdekinden farklı formlara dönüşen kıyafetlerin rengini değiştirebilmek kolay bir işlem olacak. Ayrıca güneş ışığını ve hareket enerjisini elektriğe çeviren giysiler de tasarlanacak.


Önerilen yazılar