Gelecekten Haber Var

CES 2020’de tanıtılan akıllı teknolojiler yakın gelecekte nasıl bir evde yaşayacağımızın ipuçlarını veriyor.

Her yıl teknoloji dünyasının bütün dikkatini üzerinde toplayan fuar CES, bu yıl da yakın gelecekte yakından tanışacağımız birçok ileri teknolojiye ev sahipliği yaptı. Las Vegas’ta düzenlenen tüketici elektroniği fuarında bu yıl da yardımsever robotlardan fütüristik otomobillere, 8K televizyonlardan akıllı ev aletlerine dek yüzlerce tasarımla tanıştık.

İşte çok yakın bir gelecekte evimize konuk olacak akıllı teknolojiler.

Geleceğin Mutfakları

LG Electronics, CES 2020’de iki yeni InstaView akıllı buzdolabını tanıttı. Ev eğlencesi için ince düşünülmüş özellikleri ve rahat kullanımlarıyla çığır açan InstaView buzdolapları, ilk akla gelen mutfak cihazı olan buzdolabını daha da kullanışlı ve eğlenceli hale getiriyor. LG’nin InstaView teknolojisi, tarifleri aramak ve yemek pişirme videoları izlemek için ekran olarak da kullanılabilen şeffaf bir cam panel aracılığıyla kapıyı açmadan buzdolabının içine bakmanızı mümkün kılıyor. Ayrıca buzdolabına yerleştirilen veya buzdolabından çıkarılan yiyecekler yapay zeka ile izleniyor. Bu bilgileri kullanan buzdolabınız size mevcut malzemelerden oluşan yemek önerileri sunabiliyor.

Kişisel Bakımda Devrim

Dünyanın en büyük temizlik ve kişisel bakım ürünleri şirketlerinden P&G da tüketicilerin günlük bakım ve temizlik rutinlerini yeniden şekillendirecek teknolojik ürünlerini CES 2020’de tanıttı. CES 2020’de sergilenen ürünler arasında, devrim niteliğinde mikro titreşimler oluşturmak için enerjiyi kıllarının uçlarına eşit olarak dağıtan sürtünmesiz manyetik sürücüye sahip yenilikçi ağız bakımı aracı Oral-B iO, akıllı telefon bağlantısı yoluyla sofistike ve kalıcı kokunun tadını çıkarmanızı sağlayan ev koku sistemi AIRIA, doğal güzelliğinizi ortaya çıkarmak için her gün cildinizin hiper-pigmentasyonunu tarayıp tespit eden ve düzelten ilk kişiselleştirilmiş el tipi mürekkep püskürtmeli yazıcı Opte Precision Cilt Bakım Sistemi ve yenilikçi ısıtma çubuğu ile sürekli bir ısı hissi veren ve tüm tıraş boyunca sürecek sıcak havlu keyfi sunan GilletteLabs Isıtmalı Tıraş Bıçağı bulunuyor.

Samsung’dan Yeni Nesil Oyun Monitörü

Samsung Electronics CES 2020’de çığır açan yeni kavisli Odyssey oyun monitörleri serisini tanıttı. G9 ve G7 kavisli QLED oyun monitörleri, 1000R kavis derecesi ve oyuncuların talep ettiği üstün performanslarıyla dikkatleri üzerlerine çekti. 49″ ekran büyüklüğüne sahip G9 modeli ile 32″ ve 27″ ekran büyüklüklerine sahip G7 modelinden oluşan Odyssey serisi, oyunların sürükleyiciliğini bir üst seviyeye taşıma iddiasında.

Sebzelerinizi Evde Yetiştirin

Evde sağlıklı gıdalar üretebilmek gitgide bir lüks olmaktan çıkıp bir ihtiyaca dönüşecek. Bunun için LG Electronics tarafından geliştirilen Column Garden da gelişmiş teknolojisiyle kullanım kolaylığı ve otomatik çözümler sağlıyor. Kullanıcıların evde besin açısından zengin ve sağlıklı yeşillikler yetiştirmesine yardımcı olacak iç mekan bahçe cihazında, gelişmiş ışık, sıcaklık ve su kontrolünün yanı sıra, kullanışlı hepsi bir arada tohum paketleri ve bir büyüme izleme uygulaması bulunuyor. Bu kullanımı kolay özellikler sayesinde en acemi kişiler bile bahçıvanlıktan zevk alabilecek ve yıl boyunca canlı, taze otlar ve sebzeler yetiştirip yiyebilecek.

Kişisel Asistanda Bir Sonraki Seviye

Samsung insan merkezli vizyonuyla bireysel ihtiyaçları karşılayarak tüketicilerin sağlığını ve refahını artırmayı amaçlıyor. Bu amaçtan yola çıkan marka CES 2020’de sizi anlayan, sizi destekleyen ve evin her yerinde aktif olarak gereksinimlerinize cevap veren küçük, yuvarlanan bir robot olan Ballie‘yi tanıttı. Cihaz üzerindeki yapay zeka kabiliyetleri sayesinde ister bir fitness asistanına ister değişen ihtiyaçlara çözüm arayan mobil bir arayüze dönüşebiliyor.

Tertemiz Bir Gelecek

LG’nin tanıttığı akıllı ev teknolojilerinden bir diğeri de CordZeroThinQ Robot Mop süpürge. Dual Eye teknolojisiyle geliştirilmiş çift dönüşlü moplara sahip olan bu robot süpürge, mobilyalara veya evcil hayvanlarla çarpmayı önlemek için çevresini doğru bir şekilde algılayabiliyor ve tanıyabiliyor. Kullanıcılar LG ThinQ uygulaması aracılığıyla My Zone’a erişerek evin hangi alanlarının temizleneceğini de belirleyebiliyor.


Önerilen yazılar