Gezegenin En Pahalı Otomobili

Dünyanın en özel otomobillerini üreten Bugatti’nin 18.9 milyon dolarlık modeli La Voiture Noir, Cenevre Otomobil Fuarı’nın yıldızı oldu.

Cenevre Otomobil Fuarı her yıl otomobil tutkunlarının gözlerini kamaştıran lansmanlara sahne oluyor. Bu yıl 17 Mart’ta sona erecek fuarda bugüne dek yaşanan en özel an ise Bugatti’nin rekor yükseklikte bir fiyat etiketine sahip ve sadece tek bir adet üretilen La Voiture Noire adlı modelini tanıttığı an oldu.

Araç, Fransız lüks otomobil üreticisinin efsane modeli Chiron’la aynı alt yapıya sahip olsa da tasarım anlamında tamamen başka bir dili konuşuyor. Markanın 1930’larda ürettiği ikonik Type 57 SC Atlantic modelinden ilham alan araç, bu otomobilin günümüze uyarlanmış hali olarak, derinlikli siyah rengi ve Batmobile’i andıran sert hatlarıyla parmak ısırtıyor.

Markanın tasarım ekibinin balındaki Etienne Salomé, üzerinde çok uzun süre çalıştıkları La Voiture Noire’ın “Mükemmel bir forma ve mükemmel bir renge sahip” olduğunu söylüyor.

İsmi Fransızca’da ‘Siyah otomobil’ anlamına gelen La Voiture Noire, iki kapılı karbon fiber gövdeye ve Chiron’unkiyle aynı olan 1.497 beygir gücündeki, 1.600 Nm tork üretebilen 8 litre hacimli W16 motora sahip. Altı egzoz sistemi bulunan otomobil ayrıca LED stop lambaları ve farlarıyla da spor ve vahşi bir görünüm kazanmış.

Olağanüstü teknoloji, estetik ve lüksün birleşimi olarak Bugatti geleneğini devam ettiren La Voiture Noire, spor otomobillerin çevikliğiyle limuzin konforunu birleştiriyor. Otomotiv tarihinin en yüksek fiyat etiketine sahip olmasıyla da tarihe adını şimdiden yazdıran, türünün tek örneği otomobil, 18.9 milyon dolarlık rekortmen fiyatına rağmen adı açıklanmayan biri tarafından satın alındı bile.


Önerilen yazılar