Gribin Doğal Düşmanları

Doğru bir beslenmeyle bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğinizde gripten korkmanız için hiçbir sebep kalmıyor!

Mevsim geçişi grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanmak için riskli bir dönem. Özellikle de son zamanlardaki virüs salgını nedeniyle hepimiz en ufak bir öksürükten korkar hale geldik. Ama aslında doğa bize grip ve nezleden korunabilmemiz için tüm gerekenleri sunuyor. İlaçlara ve vitaminlere başvurmadan önce bağışıklık güçlendirici bu gıdaları beslenmenize eklediğinizde hastalıklara karşı güçlü bir kalkan elde edeceksiniz.

Vücudumuzun bağışıklık sistemi için en önemli besin öğeleri A, C, E vitaminleri ve çinko minerali oluyor. Omega-3 yağ asitleri de yine immün sistemi güçlendiren desteklerden biri.

Özellikle solunum sistemi yolu enfeksiyonlarından koruyucu rolüyle etkisi kesin olarak kanıtlanan A vitaminini, karaciğer, yumurta, süt ve tereyağı gibi hayvansal kaynakların yanı sıra ıspanak, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler ile havuç, bal kabağı gibi turuncu renkli sebzelerden alabilirsiniz.

C vitamini de vücudumuzun en temel koruyucularından biri. C vitamini deposu gıdalar arasında hayvansal besinler yok, günlük C vitamini ihtiyacınızı bu nedenle taze sebze ve meyvelerden almanız gerekiyor. Yetişkin bir bireyin günlük ortalama 90 mg C vitamini alması gerekiyor. Bu da 2 küçük boy mandalina, 1 orta boy portakal, 1 adet kivi veya 3 sivri bibere denk geliyor. C vitamini vücutta depolanmadığından onu günlük olarak almanız gerektiğini de unutmayın.

Çinko güçlü bir antioksidan mineral ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmede ya da güçsüz düşüp hastalandığınızda daha hızlı toparlanmanızda önemli role sahip. Besinsel çinko kaynakları arasında kırmızı et başta olmak üzere hayvansal besinler, kabak çekirdeği gibi yağlı tohumlar ve koyu yeşil yapraklı sebzeler bulunuyor.

Bağışıklık sisteminin iyi çalışması için çok önemli bir başka etken de yeterli su tüketmek. Özellikle de enfeksiyon durumlarında su tüketiminin daha da özenli bir şekilde arttırılması gerekiyor. Ayrıca hastalık riskini artıran kronik yorgunluğun önüne geçmek için günlük uyku düzeninize de özen göstermelisiniz.

Yaza girmenin telaşıyla bilinçsizce uygulanan, yeterli ve dengeli olmayan beslenme programları da metabolizmayı yorarak ve sizi hastalıklara açık konuma getiriyor. Özellikle çok düşük kalorili şok diyetler bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Bu nedenle hastalıklardan korunmak adına, diyet yapıyor bile olsanız almanız gereken besin öğelerini aldığınızdan, hızla kilo vermek için gereksiz besin kısıtlamaları yapmadığınızdan da emin olmalısınız.


Önerilen yazılar