Gücü Kıvrımlarında Gizli

Ahşabın klasik estetiği elektriğin gücüyle buluştu.

Fransız motor üreticisi Newron Motors, merkezinde dev bir akü grubu bulunan, akünün etrafında ise kıvrımlı, ahşap bir gövdeye sahip tasarım harikası bir motor modelini tanıttı.

Geçtiğimiz sene konsept bir model olarak paylaşılan EV-1 şu an tüm özellikleri ile karşımıza çıktı. Bu estetik araç yaklaşık 40 dakikada tamamen şarj olabiliyor ve saatte 100 km hıza 3 saniyede ulaşabiliyor. Aracın maksimum hızı ise saatte 218 km’ye limitlenmiş. Tam bir şarjla şehirde 300 km’lik bir mesafe, otobanda ise yaklaşık 220 km kat edebilen bir menzile sahip.

Lityum-iyon pilinin etrafını sarmalayan ahşap monokok gövdesi, kuşkusuz EV-1’in en göz alıcı unsuru. Pilin ileri teknolojili görüntüsünü hoş bir kontrasla dengeleyen bu beklenmedik malzeme EV-1’i eşsiz kılıyor. Abanoz, meşe, kırmızı ardıç ve beyaz dişbudak gibi farklı ahşaplarla gelen EV-1 modelleri tamamen kişiselleştirilebiliyor. EV-1’i satın alanlar isterlerse motosiklete yolcu koltuğu, ayak dayama yeri ve çeşitli diğer işlevler de ekletebiliyor. Ayrıca motosikletle birlikte gelen mobil uygulama sürücüsüne aracın pil durumu, mesafe gibi bilgilerini sunuyor.

Prototip olarak paylaşıldığında üretime geçip geçmeyeceği kesin olarak bilinmiyordu, ama Newron Motors EV-1 için ön siparişleri almaya şimdiden başladı.

 


Önerilen yazılar