Gücün Günümüze Yansıması

Next-57 adlı konsept otomobil gücünü ve ultra lüks karakterini Bugatti mirasından alıyor.

Günümüzde ürettiği hiper otomobilleriyle dillerden düşmeyen Bugatti, 1936 ve 1938 yılları arasında Type 57 SC Atlantic adlı bir modele imza atmıştı. Bu model sadece dört adet üretildiği ve bunlardan sadece üçünün nerede olduğu bilindiği için şu an vintage otomobil piyasasındaki en nadir bulunan ve tabii ki en değerli model. Hatta birçok koleksiyonerin dördüncü otomobilin yerini Kutsal Kase’nin peşindeymişçesine araştırdığı da biliniyor. Type 57 SC Atlantic Coupé bu kadar özel olması yalnızca 4 adet üretilmesiyle ilgili de değil. Altın çağında Le Mans yarışında şampiyonluk ünvanını hak edecek kadar da yüksek performanslı ve hızlı bir otomobildi Type 57.

Böylesine efsanevi bir modeli ruhunu kaybetmeden günümüze uyarlayarak yeniden yorumlamak kolay bir iş olmasa gerek. Ancak Bugatti, bir kara filmden çıkmış gibi görünen Next-57 adlı konsept otomobiliyle bunu mükemmel bir biçimde başarmış. Silüette orijinal otomobilin nefes kesen gövde hatlarını koruyup buna günümüzün aerodinamik ve estetik yorumlarını katmış. Bugatti’nin karakteristik at nalı şeklindeki ön ızgarası da geleneklere uygun olarak karşımıza çıkıyor.

Aracın kabininin dış hatları bir damla gibi şekillendirilmiş. Tek kişilik iç kısmıysa direksiyonundan koltuğuna ve kapı içlerine kadar göz alıcı, pembe renkli bir kadife ile kaplanmış. Tamamen camdan üretilmiş tavanı ise içinin güzelliğini cömertçe dışarı sergiliyor.

Bugatti için Atlantic, markanın uzun geçmişindeki en ikonik modellerden biri. Zarafet, kalite ve performans olarak üretildiği zaman eşsiz bir model olan Coupé, markanın gelecek modelleri için ilham kaynağı olmaya devam edecek gibi görünüyor.


Önerilen yazılar