Gümüş Renkli Fırtına

Avangart tasarımıyla göz alan Mercedes Vision EQ Silver Arrow, elektrikli yarış otomobillerinin geleceğinin perdesini araladı.

Konu hız olduğunda Mercedes’le yarışmak çok zor; bunun en önemli kanıtı ise, 80 yılı aşkın bir süre önce ürettiği efsanevi yarış otomobili W 125’in sahip olduğu hız rekoru 432,7 km/sa’in, üzerinden yıllar geçtikten sonra ancak 2017’de kırılabilmesi. ‘Gümüş Ok’ lakaplı bu efsanevi yarış otomobili ailesi yıllar boyu evrimleşerek pistlerde tozu dumana kattı ve şimdi aerodinamik gövdelerinin sağladığı bu rekortmen hız özelliği, yepyeni bir konsept tasarımda modernleşerek yeniden doğdu.

Kaliforniya’da düzenlenen büyük otomobil şovu Monterey Car Week kapsamında ilk kez tanıtılan EQ Silver Arrow, bu kalıtımın temel taşlarından aldığı birikimin üzerine eklediği ilerici lüks, yenilikçi tasarım, gelişmiş teknoloji ve vaadettiği üstün sürüş keyfi ile Mercedes’in gelecek vizyonunu gözler önüne seriyor.

Mercedes’in 2016’dan bu yana tanıttığı EQ konsepti elektrikli otomobilleri her segmentten modellere uygulayan bir felsefe. EQ ailesinin son üyesi olan EQ Silver Arrow da, şu an için yalnızca gösteri amacıyla tasarlansa da, elektrikli yarış otomobillerinin kapasitesi hakkında heyecan uyandıran ipuçları verdi.

W 125’in tasarım çizgilerini geleceğe uyarlayan bu otomobil 5,3 metre uzunluğa, karbon fiberden yapılmış bir gövdeye sahip ve özel Alubeam gümüş boyası sayesinde sıvı metalle kaplanmış gibi estetik duruyor. 738 beygir gücüne sahip elektrikli motorunun tek şarjla 400 km’yi aşkın bir mesafeyi katetme özelliği bulunuyor.

Tıpkı orijinalindeki gibi tek kişilik olarak tasarlanan kokpiti de modelin dış tasarımındaki fütüristik çizgiyi devam ettiriyor. Alüminyum, ceviz ağacı ve deri gibi yüksek kaliteli, geleneksel materyallerle donatılan kokpit, geniş panoramik ekran, yapay zeka gibi ileri teknolojilerle desteklenmiş.

Vision EQ Silver Arrow’un kokpitinin en ilginç özelliğiyse yapay zekası sayesinde, sürücüsüne ister tarihi ister modern Silver Arrow araçlarıyla sanal bir yarış deneyimi yaşatması.

Şu an için yalnızca bir şov otomobili olsa da bu gümüş renkli fırtınayı veya ondan ilham alan başka elektrikli yarış otomobillerini yakın zamanda pistlerde görmememiz için hiçbir sebep göremiyoruz.


Önerilen yazılar