MAKALE

Güne İyi Bir Başlangıç Yapın

Güne İyi Bir Başlangıç Yapın

İyi bir sabah rutini tüm günün gidişatını belirler! Bu sabah alışkanlıklarıyla günün geri kalanında kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz.

Hepimizin ideal sabah rutini birbirinden farklı olabilir. Kimimiz işleri daha yavaştan almayı seçerken kimimiz bir an önce güne başlamaya odaklanırız. Ancak burada önemli olan nokta tutarlılığımız olmalı. Sabah yapacağınız işler sabit bir sıraya sahip olduğunda, “Şimdi sırada ne var?” sorusu zihninizde tekrarlayıp durmaz.

İşte sabah rutininize ekleyebileceğiniz ve gününüzün tamamını çok daha iyi geçirebilmenizi sağlayacak altı alışkanlık.

1. Yatağınızı Toplayın

Sabah uyanır uyanmaz yatağınızı toplamak belki de yapmak istemeyeceğiniz bir görev olabilir, ancak aslında bu kendinizi iyi hissetmeniz için son derece basit ve hızlı bir yöntem. Bu görevi tamamlamanın hem evinizi hem de zihnini daha az dağınık hale getirmesinin yanı sıra psikolojik olarak bir başka avantajı da bulunuyor. Her sabah yatağınızı topladığınızda günün ilk görevinizi tamamlamış olursunuz. Bu da size küçük de olsa bir gurur hissi verir ve sizi bir sonraki görevi yapmaya motive eder.

2. Telefonunuza Bakmayın

Telefonlarımızı kontrol ettiğimizde, özellikle de bunu uzun bir uyku süresinin ardından yaptığımızda bir uyarı selini beynimize davet etmiş oluyoruz. Haberler, mesajlar ve dikkatinizi çekmek isteyen çeşit çeşit bildirimler içinde birçok potansiyel stres etkenini de barındırıyor. Bunu biraz geciktirmeye ne dersiniz? Uyandığınız andaki genel sakinlik seviyesini elinizden geldiğince uzun süre korumak harika olmaz mı? Ayrıca uyanır uyanmaz ilk iş telefona bakmak sosyal medya akışlarında kaybolmanız riskini de taşır, bu da size vakit kaybettirip tüm sabah rutininizi raydan çıkarabilir.

3. Esneme Hareketleri Yapın

Sabah egzersiz yapma alışkanlığınız olmasa bile iyi bir esnemenin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun uzun süren, eksiksiz bir rutin olması da gerekmiyor. Sadece kan dolaşımını hızlandırması, uykuda gerilen kaslarınızın açılması gibi iyi hislerinden faydalanmanızı sağlaması yeterli!

4. Su İçin

Gün boyunca yeterince su tüketmeniz gerektiğini biliyorsunuz, ancak yaklaşık sekiz saat su içmemiş olduğunuz için sabahları içeceğiniz bir bardak su belki de bunların en önemlisi. Sabah ilk bardak suyunuzu uyanır uyanmaz içmeyi alışkanlık haline getirmek çok işinize yarayabilir. Hatta yatmadan önce başucunuza bir bardak su koyduğunuzda uyanır uyanmaz hemen su içmeyi garantileyebilirsiniz.

5. Eğlenceli veya Yaratıcı Bir Şeyler Yapın

“Rutin” kavramı kulağınıza görev üzerine görev tamamladığınız bir süreç gibi gelebilir. Ama aslında sabah rutinine sizi eğlendirip rahatlatan şeyler de eklemelisiniz. Örneğin kahvenizi içerken telefonunuzda sevdiğin bir oyunu oynamak, kısa bir bölüm dizi izlemek gibi… Eğlenceli bir şeye zaman ayırmak, günün iş başlamadan önceki bölümünü ayrı bir bölüm olarak düşünmenize yardımcı olur. Bu da uyanmayı kolaylaştırır çünkü alarm çaldığında az sonra kendinize huzurlu ve eğlenceli bir zaman ayıracağınızı bilirsiniz. Bunlar normalde günün farklı saatlerinde yaptığınız, el işi yapmak, hareketli bir müzik açıp dans etmek, evcil hayvanınızla oynamak veya kitap okumak gibi aktiviteler olabilir.

6. Günlük Yapılacaklar Listenizi Yazın veya Gözden Geçirin

Bazı insanların ideal bir sabah rutininin içinde işe yer olmaz. Ancak bazılarımız için sabahlar, kaçınılmaz e-posta trafiği veya toplantılarla dikkati dağılmadan önce, biraz strateji geliştirmek için iyi bir zamandır. Günlük planınızı yazmak veya gözden geçirmek için zaman ayırdığınızda, enerjinizi ve zamanınızı nereye odaklayacağınızı da önceden bilebilirsiniz.


Önerilen yazılar