Güneşiniz Hep Parlasın!

Ruh halinizi ve enerjinizi kış boyunca yüksek tutmanız için üç öneri…

Günlerin kısaldığı, havaların giderek soğuduğu döneme giriş yaptık. Yılın bu dönemi çoğumuz için yorucu olabilir ve kendimizi sürekli bitkin hissedebiliriz. Neyse ki enerjimizi artırmanın kolay yöntemleri var. İşte bu kış kendinizi yorgun ve enerjisiz hissetmemeniz için üç basit yöntem.

Güneşle Senkronize Olun

Sonbahar ve kış aylarında güneş daha erken doğup batıyor. Akşam havanın erken kararması için yapabileceğimiz pek bir şey yok, ancak uyku programımızda yapacağımız basit bir değişiklik, kış mevsiminin getirdiği enerji eksikliğinden uzak kalmamıza yardımcı olabilir: güneşle uyanmak.

Vücudumuz, karanlıkta uykuya zemin hazırlayan melatonin hormonunu, gün ışığında ise ruh halimizi dengeleyen ve iyi hissetmemizi sağlayan serotonin hormonunu üretir. Bu sirkadiyen ritmimizi oluşturmaya yardımcı olur. Yani güneşle birlikte uyandığımızda vücudumuz mümkün olan en uzun süre boyunca serotonin üretebilir, diğer bir deyişle gündüz saatlerinde ne kadar uzun süre uyanık olursak vücudumuzun serotonin üretmek için o kadar fazla zamanı olur. Bu alışkanlık sabahları ve gün boyunca bize daha fazla enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda geceleri de daha iyi uyumamıza yardımcı olur. Böylece ertesi gün daha da enerjik olabiliriz. Bu nedenle, gün içinde uykusuzluk çekiyorsanız veya enerji eksikliği hissediyorsanız, güneşle senkronize olmayı deneyin ve nasıl hissettiğinizi görün!

Uyanır Uyanmaz Esneme Hareketleri Yapın

Genel olarak esnemenin pek çok faydası vardır, kas gerginliğini azaltır, dolaşımı iyileştirir, kas ağrısını hafifletir ancak özellikle sabahları yaptığınız esneme hareketleri, vücudunuza günün başında çok ihtiyaç duyduğu desteği verebilir. Kan akışınız hızlanır, eklemlerinizdeki ve kaslarınızdaki sertlik giderilir, böylece zihninize ve vücudunuza önünüzdeki her şeye hazır olduğunuzu bildirebilirsiniz.

Hangi pozisyonda uyduğunuzdan bağımsız olarak kaslarınız gece boyunca gerginlik biriktirebilir. Esneme bu gerginlikten kurtulmak için etkili bir yoldur. Bunun için bir yoga matına veya bir YouTube videosuna bile gerek yok! Yataktan kalkmadan önce gerinmek için bir dakikanızı ayırın ve kalktıktan sonra da bir iki esneme hareketi yapın. Kobra pozu, çocuk pozu ve birkaç jumping jack hareketi kanınızın dolaşımını hızlandıracak ve vücudunuzu uyandıracak. Bu çok fazla geliyorsa, ayağa kalkıp gökyüzüne doğru olabildiğince yükseğe uzanabilir ve ardından ayak parmaklarınıza dokunabilirsiniz.

Günü Dışarıda Başlatıp Bitirin

Bazen günün sonuna geldiğinizde dışarı adım bile atmadığınızı fark ediyorsanız yalnız değilsiniz. Daha önce bahsettiğimiz gibi serotonin üretimi gündüz saatlerinde, melatonin üretimi ise geceleri zirve yapıyor. Bu nedenle güne dışarıda başlamak ve ışık azalırken günü dışarıda bitirmek sirkadiyen ritminizi düzenlemeye yardımcı olabilir. Bu da enerji seviyenizi doğal olarak artırır. Bu, sabah kahvenizi dışarıda veya bol miktarda doğal gün ışığı alan bir yerde içmek ve gün batarken evinizin sokağında biraz dolaşmak kadar basit olabilir.


Önerilen yazılar