Güneşle Dost Kalın

Cildinizi güneşten doğacak zararlı etkilerden nasıl korumalısınız?

Ozon tabakasının incelmesi, güneşten gelen zararlı ışınların dünyaya her yıl daha güçlü bir şekilde ulaşmasına yol açıyor. Bu durum, uzun vadede tüm canlı yaşamını tehdit etmekle birlikte cilt üzerinde de önemli sorunlara kapı aralıyor. Öyle ki havanın kapalı olduğu bir kış gününde dahi, güneşin zararları devam ediyor. Hatta bu zararlar, yazın açık havaya oranla sadece yüzde 20 ila 30 oranında azalıyor. Bu yüzden cildimizi her mevsim koruma altına almamız gerekiyor.

Güneş ışınlarından yeterince korumazsak, bu ne gibi sorunlara yol açıyor? Güneş ışınları cildin alt katmanlarına kadar nüfuz edebildiğinden, kolajenin azalmasına ve cilt üzerinde hücre hasarına sebep olabiliyor. Bu nedenle güneş ışınları, derinizin zamanından önce yaşlanmasına sebep oluyor. Ve aynı zamanda melanin birikmesine yol açarak çil oluşumuna sebep olabiliyor.

Peki bunların önüne geçmek için ne yapmalıyız? En sağlıklısı bol bol güneş koruyucu kullanmak tabii ki. Ancak az önce de bahsettiğim gibi cildimizi sadece yaz aylarında değil her mevsim korumamız gerekiyor.

Güneş kremi kullanmalıyız çünkü:

• UV-A ve UV-B ışınlarına karşı korur

• Foto yaşlanmayı durdurur

• Yanıkları önler

• Güneş lekelerine iyi gelir ve leke oluşumunu engeller

• Cilt kanseri riskini azaltır.

Tabi ki ürün seçimi yaparken cildinize uygun ve içeriği kaliteli olan ürünlere yönelmelisiniz.

Yazar: Özge Özel


Önerilen yazılar