Güneşten Gerçekten Korunuyor musunuz?

Yazla birlikte özlemini çektiğimiz güneşe ve denize kavuştuk. Fakat kendinizi güneşin kollarına bırakırken yaptığınız yanlışların farkında mısınız?

Sabırsızlıkla beklediğimiz yaz, geç olsa da nihayet geldi. Yorgunluğumuzu mavi sularda attığımız, giysilerimizi, çantalarımızı, ruhumuzu hafiflettiğimiz günlere kavuştuk. Bununla birlikte kış aylarında doğal bronzluğunu kaybetmiş cildimizi güneşe alıştırırken çok sayıda hata yapabiliyor, özlemini çektiğimiz sıcak günlerin kabusa dönüşmesine neden olabiliyoruz. İşte güneşten korunurken mutlaka dikkat edilmesi gerekenler

Güneş Kremini Sık Aralıklarla Yenileyin

Güneş koruyucuların etkisi genelde kısa sürer. Bu nedenle sabah sürdüğünüz güneş kreminin sizi gün boyunca koruyacağına güvenmeyin ve tüm gününüzü deniz kenarında geçiriyorsanız, 2-3 saatte bir koruyucunuzu yenilemeyi unutmayın. Ayrıca ürünlerin daha etkili olabilmesi için dışarı çıkmadan 30 dakika önce koruma ürünlerinizi sürmeye özen gösterin.

guneskremi_05

Kıyafet Seçimine Özen Gösterin

Kremler, sizi güneşin zararlı etkilerinden korusa da yalnızca kozmetik ürünlere bel bağlamayın. Güneşten korunmanın en etkili ve kolay çözümlerinden biri de güneşten koruyucu kıyafetleri yanınızdan ayırmamaktır. Özellikle geniş kenarlı bir şapka, hem cildinizde güneş lekelerinin oluşmasını önler hem de alnınızı ve burnunuzu güneşten korumanızı sağlar. Ayrıca güneşe çıkarken, tüm vücudunuzu örten açık renk ve hafif kıyafetler tercih edebilirsiniz.

guneskremi_04

Yüzünüzün Her Noktasına Özen Gösterin

Özellikle melanom oluşumundan şikayetçiyseniz, yüzünüzün her bölgesine eşit miktarda koruyucu uyguladığınızdan emin olun. Yanak, burun ve çene bölgesine gösterdiğiniz özeni, kaş çevresine ve saçların hemen altına da gösterin.

Gölgeye Güvenmeyin

Plaj şemsiyesinin altında oturduğunuz sürece güneşin zararlı ışınlarından korunacağınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Birçok araştırma uzun süre gölgede olmanın da güneş yanıklarına sebep olabileceğini kanıtlıyor. Bu nedenle şemsiye altında oturduğunuz süre boyunca da koruyucunuzu sürmeyi ihmal etmeyin.

guneskremi_03

Koruyucuların İçerikleri Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Güneş kremi satın alırken içindeki etken maddeleri de mutlaka kontrol edin. Örneğin çinko asit içeren güneş kremleri özellikle hassas ciltli kişiler için UVA1 ışınlarını tam anlamıyla bloke ederek, kapsamlı bir koruma sağlar.

guneskremi_07


Önerilen yazılar