MAKALE

Güneşten Korunurken Saçınızı Unutmayın!

Güneşten Korunurken Saçınızı Unutmayın!

Saçlarınızın da tıpkı cildiniz gibi güneşin zararlı ışınlarından hasar görebileceğini unutmayın. İşte yaz mevsiminde sağlıklı saçları garantileyecek dört basit yöntem.

Yazın bir şezlonga uzanıp dalga seslerini dinleyerek güneşlenmek, sıcacık ışınları vücudunuzun her bir hücresinde hissetmek ve D vitamininin verdiği mutluluğu yaşamak muhteşem bir his. Elbette bu keyfi, güneşin faydadan fazla zarar verdiğini bilerek ve cildimizi bu hasar verici etkiden koruyarak yapıyoruz, ancak genellikle cildimizi korurken saçlarımızı korumayı göz ardı edebiliyoruz.

Saçlar aslında nazik saç derimiz ile güneşin UV ışınları arasında bir bariyer görevi gören, çok sıcak havalarda bizi serin tutan bir koruyucu katman görevi görüyor. Eğer saç köklerinizi yeterince korumazsanız ve fazlasıyla güneş ışınına maruz bırakırsanız bu doğrudan saçınızın sağlığını da etkiliyor. Saç derisindeki doğal yağ tabakası etkilendiğinde damarlar genişliyor ve bu saç dökülmesine kadar gidebiliyor.

Saçlar bir kez hasar gördüğünde ise yeniden eski sağlıklı hallerine kavuşmasının tek yöntemi kestirmek, çünkü protein ya da yağ kürleriyle yapılan uygulamalar yalnızca geçici bir iyileşme sağlıyor. Bu nedenle saçınızı güneşten korumanız en az cildinizi korumanız kadar önemli.

Bu dört basit öneriyi uygulayarak siz de hem bronz bir tene hem de sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Şapkasız Çıkmayın

Şapka, saç derinizi, saçınızı ve cildinizi korumanın en etkili yöntemi. Büyük bir hasır şapka aynı zamanda gölge de yapacağından dolayı daha serin kalmanızı sağlayacak. Üstelik bu yıl plajlarda kocaman hasır şapkalar çok moda!

Çinko Asidine Yönelin

Şapka kullanmayı tercih etmeyenlerdenseniz çinko asidi içeren bir güneş koruyucu ürünle saçlarınızın daha az olduğu bölgelere masaj yapın, örneğin saçınızı ayıran çizgi veya başınızın tam tepesi gibi. Saçınız yeterince uzunsa buraları örtecek şekilde toplayabilirsiniz de.

Cildinize Uyguladığınız Kremi Saçınızda Da Kullanın

Güneş kreminizi doğrudan saçınıza da uygulayabileceğinizi biliyor musunuz? Çoğu zaman yüzünüzde ve vücudunuzda kullandığınız güneş koruyucu ürün saçınızda da işe yarıyor. Kremi ellerinizde biraz ısıtıp ardından saçlarınızı parmaklarınızla nazikçe tarayabilirsiniz.

Doğal Yağlarla Doğal Koruma

Avokado, hindistancevizi ve hatta zeytinyağı gibi doğal yağlar sadece doğal bir güneş koruyucu olmakla kalmıyor, aynı zamanda kırık saçları düzeltip parlaklık da sağlıyor.


Önerilen yazılar