MAKALE

Güzellik Rutininize Yazı Getirin

Güzellik Rutininize Yazı Getirin

Tepeden tırnağa yaz bakımı için güzellik ürünlerinizi hangi kriterlere göre seçmelisiniz?

Nasıl gardrobumuzdaki giysilerimizi yazlık ve kışlık olarak ayırıyorsak, mevsim geçişlerinde güzelliğimiz için kullandığımız bakım ürünlerimizde de bazı değişiklikler yapmalıyız.

İşte yaz bakımınız için uzmanların önerdiği değişiklikler.

Daha Hafif Bir Nemlendirici

Yazın sıcak günlerinde cildinizdeki gözenekler genişler ve daha fazla yağ üretir. Bu nedenle uzmanlar yazın kullanacağınız nemlendiricinin, özellikle de cildiniz yağlıysa, daha hafif bir ürün olması gerektiğini belirtiyor. Böylece gözeneklerinizin tıkanmasını önlemiş olacaksınız. Jel bazlı kremler veya hiyalüronik asit içeren serumlar yaz için ideal.

 

 

Daha Fazla SPF

Yaz aylarında cildiniz kışın soğuk günlerinde olduğu gibi kurumaz. Ancak yazın cildinizi karşı karşıya bırakacağı en önemli risk, güneşten dolayı ortaya çıkabilecek lekelenmelerdir. Bunu engellemek için yazlık nemlendiriciniz olarak SPF 30 ve üzeri güneş koruması içeren bir ürün tercih edin. Böylece hem krem hem de güneş koruyucuyu ayrı ayrı uygulamak zorunda kalmayacaksınız.

Daha Fazla Arınma

Dermatologlar yaz aylarında dikkat etmeniz gereken bir başka noktanın da cildinizi daha iyi arındırmak olduğunu söylüyor. Az önce bahsettiğimiz gibi yazın daha fazla yağlanan cildinizi, haftada birkaç defa bir peeling ile daha fazla arındırmanızda fayda var.

Daha Nemli Saçlar

Kış ayları saçınızı yüzeysel olarak kuruturken, sıcak hava ve güneş ışınları onları daha derinlemesine kurutur, daha fazla kırık ve cansız bir görünüme yol açar. Bu nedenle yaz ayları için saçınızı derinlemesine nemlendiren bir yağ kullanmanız öneriliyor. Ayrıca uzmanlar, eğer saçınıza deniz tuzu spreyi tarzı bir şekillendirici kullanıyorsanız, bundan önce mutlaka durulanmayan bir saç kremi uygulamanız gerektiğini söylüyor.

Daha Hafif Bir Makyaj

Makyaj ürünlerinizi inceleyin ve komedojenik olmayan ürünleri tercih edin. Diğer bir deyişle gözenekleri tıkamayacak makyaj ürünlerini kullanın. Örneğin fondöten yerine daha hafif bir yapıya sahip olan BB kremler gibi…

Daha Kısa Duşlar

Yazın çok sık duş almaya eğilimli olmamız çok normal. Ancak çok uzun süre duş almak veya duş alırken çok sıcak su kullanmak cildinizin çok daha fazla kurumasına yol açabilir ve hatta egzama gibi problemleri bile beraberinde getirebilir. Bu nedenle duş sürenizi dört beş dakikayla sınırlamaya ve çok sıcak suyla duş almamaya özen gösterin.


Önerilen yazılar