MAKALE

Hamilelik Sonrası Estetik

Hamilelik Sonrası Estetik

Kadınlara verilmiş en güzel hediye, kuşkusuz annelik duygusu. Bu muhteşem olay sonrasında oluşan kilo fazlaları, sarkmalar ve çatlaklar gibi vücuttaki şekil bozukluklarının giderilmesi ise şüphesiz sabır gerektiren süreç.

Öncelikle hamilelik sırasında oluşabilecek çatlakları ve cilt sarkmasını önleyici tedavilere başvurmak kesinlikle gerekli. Kadınlarda normalde hamilelik sonrasında, yüzde 90’a yakın oranda, değişen şiddette cilt çatlakları görülür. Oluşan çatlağın şiddetini azaltmak için kullanılan badem ve kakao yağları gibi doğal nemlendirici ürünler ise günümüzde çatlak oluşumunu engellemekte kullanılan en etkili yöntemler arasında. Tabii doğum sonrasında oluşacak kilo problemlerini önlemek için hamilelik sırasında sağlıklı beslenmeye ve dengeli kilo alımına dikkat etmek de çok önemli.

İşte bu nedenle, hamilelik sonrasında vücutlarında oluşan deformasyonlardan şikayetçi kadınların en sık talep ettiği estetik operasyonlar arasında liposuction, karın germe, göğüs estetiği ve genital estetik operasyonları geliyor. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta da hamilelik sonrası estetik operasyonların zamanlaması. Bizim tavsiyemiz, annenin doğumdan sonra vücut dengesini sabitlemesi için en az 6 ay beklemesi yönünde. Emziren kadınların ise emzirme bitiminden 2 ay sonra bu tarz operasyonları yaptırması, çok daha sağlıklı sonuçlar alınmasına sebep olacaktır. Tabii diyetin, yapılması gereken egzersizlerin ve cerrahi yöntemlerin ayrılmaz bir üçlü olduğunu da kabul etmek şart. Sadece estetik operasyon, tek başına yeterli değildir.

Eğer hamilelik sonrası tercih edilen operasyon yöntemleri hakkında detaylı bilgi verecek olursak, liposuction yöntemiyle başlayabiliriz. Liposuction yöntemi, özellikle cilt elastikiyeti iyi olan ve bölgesel fazlalığı olan hastalarda tercih edilen bir yöntem ve kesinlikle bir zayıflama yöntemi değil. Kontür düzeltme operasyonu olan liposuction’da biz yöntem olarak ‘Lazer Yardımlı Liposuction’ yöntemini tercih ediyoruz. Lazer Yardımlı Liposuction’un diğer yöntemlere göre en belirgin üstünlüğü ise ispatlanmış cilt sıkılaştırma etkisi. Özellikle karın, sırt, basen, kol ve gıdı gibi bölgelerde Lazer Yardımlı Liposuction, sıklıkla kullandığımız bir yöntem.

hamilelikestetik_03

Çoklu hamilelik yaşamış, hamilelik sırasında aşırı kilo almış, hamilelik sırasında karın kaslarında aşırı ayrılma ve ciltte hamilelik sonrası sarkma problemleri oluşmuş hastalarda ise genelde karın germe (Abdominoplasti) operasyonu uygulanıyor. Bu operasyonda göbek altı yağ dokusu ve deri fazlalığı atılıyor, karın kasları orta hatta birleştirilerek, göbek yeni yerine yerleştiriliyor.

Hamileliğe ve emzirmeye bağlı en büyük problemler ise sizin de tahmin edebileceğiniz gibi genelde göğüslerde görülüyor. Bu nedenle göğüs küçültme, göğüs büyültme ve göğüs toparlama operasyonları en sık yapılan üç operasyon. Burada hangi operasyonun uygulanacağına ise yapılan muayene sonrası, meme başının pozisyonuna ve göğüs dokusunun miktarına göre doktorunuz karar veriyor. Küçültme ve dikleştirme operasyonu sonrasında göğüs başında ve orta hatta iz kalıyor. Burada hastanın aslında sarkık ama izsiz bir göğüs mü, yoksa izi olan ama dik bir göğüs mü istediğine karar vermesi gerekiyor.

Yine hamilelik sonrasında özellikle normal doğum ya da çoklu doğum yapmış kadınların en sık talep ettiği estetik operasyonlardan biri de genital estetik operasyonları. En çok uygulanan genital estetik operasyonları arasında ise vaginal daraltma ve dış genital bölge düzeltme operasyonları geliyor.

Şimdi gelelim en çok merak edilen konulardan birine, yani iyileşme sürecine… Operasyonlar sonrasında nekahat dönemi ve sosyal hayata dönüş, genelde yapılan operasyonun çeşidine göre değişiyor. Örneğin karın germe operasyonundan sonra sosyal yaşama ve iş hayatına dönüş 10 günü bulurken; lazer liposuction’da bu süre yapılan alan ve alınan miktara bağlı olarak 1 ila 3 gün arasında değişiyor. Göğüs ve genital operasyonlarda ise bu süre 4 ila 7 güne yaklaşıyor. Karın germe ve liposuction operasyonlarında hastaların yaklaşık 3-4 hafta boyunca korse kullanmaları;, göğüs operasyonlarında ise hastaların 1 ay boyunca toparlayıcı sütyen kullanmaları gerekiyor. Genital operasyonlar sonrasında hastaların 1 ay cinsel ilişkiden uzak durmalarını istiyoruz. Tüm bu operasyonlardan bir ay sonra hastalarda ödem ve yara iyileşmesinde yaklaşık yüzde 70 düzelme görülürken; tam iyileşme genelde 6 ayı buluyor.

Yazı: Op. Dr. Alpaslan Topçu / Estetik Plastik Cerrah


Önerilen yazılar