MAKALE

Hastalıklara Karşı “P Vitamini” Kalkan...

Hastalıklara Karşı “P Vitamini” Kalkanı

Çoğu bitkide bulunan flavonoidler, P vitamini olarak adlandırılıyor. İşte antioksidan, antiviral, antiinflamatuar, antitümör ve antialerjik etkiler gösteren P vitamininin faydaları…

Hem fizyolojik hem de psikolojik olarak yaşam kalitesini düşüren hastalıklara karşı sağlıklı beslenmenin yeri büyük, özellikle de bağışıklık sisteminin güçlenmesi için P vitamini son derece önemli!

“Stressiz yaşam, fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme dengede olmalı”

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. İrem Aksoy, Dyt. Aksoy, “Bağışıklık sistemi savunmasını dışarıdan gelen tehditlere karşı güçlendirmek hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir. Bu amaçla stres, fiziksel aktivite ve beslenme birlikte dengede olması gereken üçlü sacayağı gibi nitelendirilebilir. Beslenme konusunu daha detaylandırmak gerekirse besinlerin bileşenlerine kadar ne denli faydalı olduğundan bahsedebiliriz” diyor.

“P vitamini birçok hastalığa karşı koruyucudur”

Besinlerin içeriğinde birçok doğal bileşikler yer alıyor. Genel olarak çoğu bitkide bulunan flavonoidler, P vitamini olarak da adlandırılıyor. Flavonoidler sebze ve meyvelere renk veren, antioksidan, antiviral, antiinflamatuar, antitümör, antialerjik etkiler gösteren, sindirim sistemi hastalıkları, kalp hastalıkları, tip 2 diyabet ve kansere karşı koruyucu görev üstleniyor.

“P vitamini, kolesterol ve kilo yönetiminde de fayda sağlar”

”Kırmızı-mavi-mor renklerin bulunduğu meyve ve sebzeler bağırsak sağlığı için önemlidir. Üzüm, Böğürtlen, Ahududu, Yaban Mersini, Çilek, Nar, Kızılcık, Mor Lahana, Mürdüm Eriği, Kiraz, Kırmızı Pancar içeriğindeki vitaminler açısından zengindir. Kereviz, Maydanoz, Kırmızı Biber, Papatya, Nane ve Ginkgo Biloba bitkisi içerisinde bağışıklık güçlendirici vitaminler bulunur.” diyen Dyt. Aksoy, “Flavononlar (P vitamini) vücudun antioksidan kaynaklarıdır. Genellikle Portakal, Limon ve Üzüm gibi tüm turunçgillerde bulunur. Kolesterol ve kilo yönetiminde fayda sağlarlar. Soğan, Lahana, Marul, Domates, Elma, Üzüm ve Zeytinyağı ise zengin P vitamini barındırır.  Kalp hastalıklarının semptomlarının yönetilmesine katkı sağlarlar. Ayrıca çay, kahve, kakao kalp krizi veya felç geçirme riskini azaltmaya katkı sağlayabilir” diyor.

“Flavonoidler vücudunuzu toksinlerden arındırır”

Yapılan bazı çalışmalarda flavonoidlerin hastalıklara yol açan stresi önlemek için potansiyel ilaçlar olarak kullanılabileceği de vurgulamış. Sonuç olarak, beslenme planınıza daha fazla flavonoid içerikli besinleri dâhil etmeniz, vücudunuzu toksinlerden arındırmaya, daha sağlıklı kalmanıza ve bazı kronik hastalıklara karşı potansiyel riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir…


Önerilen yazılar