Hayır Diyebilme Sanatı

Bir gününüzü planlarken ‘Hayır’ diyebilmenin öneminin farkında mısınız? Hayır demenin inceliklerini ve nasıl hayır deme ustası olacağınızı öğrenmeye hemen başlamaya ne dersiniz?

“Hiç boş vaktim yok,”, “Kendime zaman ayıramıyorum,”, “Hiçbir şeye yetişemiyorum”… Bu cümleler size de tanıdık geliyorsa siz de hayatınızda ‘Hayır’ kelimesinin önemini göz ardı ediyor olabilirsiniz. Hepimizin yaşamı büyüklü küçüklü pek çok sorumlulukla dolu. İş, aile, arkadaşlar derken belki de tüm bunların arasında kaybolup gidiyor ve kendimizi unutuyoruz. Kulağa çok basit bir kelime gibi gelen ‘Hayır’ın önemi işte burada devreye giriyor. Kimimiz etrafımızdakileri kırmamak için kimimiz ise belki farkında bile olmadan bize sunulan birçok öneriye ‘Evet’ diyoruz. Bu ofiste bize verilen ekstra bir proje ya da aynı hafta sonu davet edildiğimiz üç ayrı doğumgünü partisi olabilir. Tüm bunların sonucunda, kendimizi belki de çok istemediğimiz bir şeyi yaparken bulabiliyor ve daha da önemlisi asıl yapmak istediklerimizden vazgeçebiliyoruz. ‘Hayır’ diyebilmeyi öğrenmek aslında düşündüğünüz kadar zor değil, sadece birkaç öneriyi hatırlamanız gerekiyor

‘Hayır’ Diyebilmek, Kendine Saygı Demektir

Daha önce böyle düşünmemiş olabilirsiniz ancak aslında ‘Hayır’ demek kendinize iyi bakmanın bir başka yolu; tıpkı iyi beslenmek, iyi uyumak ve spor yapmak gibi. Kendinize iyi bakmak sizi besleyen ve enerjinizi yükselten şeylerle uğraşmak demek. Bunlara zaman bulmanın yolu da zamanınızı alan diğer işleri elemekten geçiyor.

Neye Hayır Diyeceğinize Karar Verin

Size kendinizi rahatsız hissettirecek durumlar, karşılığında para veya deneyim kazanmayacağınız işler, hayat enerjinizi düşüren kişiler… Önce bunlardan hangilerinin kendinize ait zamanı sizden aldığına karar verin. En önemlisi de ‘Hayır’ demenin size suçluluk hissettirmemesi gerektiğini aklınızdan hiç çıkarmayın.

Önceliklerinizi Bilin

Eğer önceliklerinizin ve sizi mutlu eden şeylerin farkında olursanız ‘Hayır’ demek daha kolay bir hale gelecek! Öncelikle birilerine istemeyerek ‘Evet’ derken kendi kendinize ürettiğiniz bahaneleri rafa kaldırın. Sonra gerekirse, hayatta neye veya kime daha fazla zaman ayırmak istediğinizin bir listesini yapın. Sonuçta, hepimize keyif veren şeyler farklı; kimimiz doğada daha fazla zaman geçirmek isterken kimimiz yaratıcı bir hobiyle uğraşmayı tercih edebilir. İşe yaptığınız bu listeyi uygulamakla başlayın, gerisi kendiliğinden gelecektir.

‘Hayır’ Demenin Birçok Yolu Var

“Başka bir planım var,”, “Çok isterdim ancak şu an uygun değilim,” “Başka bir şey yapmaya ne dersin?”, bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Gördüğünüz gibi eğer ‘Hayır’ derken suçluluk hissediyorsanız, bunu yapmanın birçok yolu var. Zaten size gerçekten değer veren kişiler, ‘Evet’ demek gibi bir zorunluluğunuzun olmadığının farkında olacaklardır.

Güç Sizde!

Zaman kısıtlı ve değerli bir kaynak, hatta belki de elinizdeki kaynakların en kıymetlisi. Bu yüzden zamanınızı nasıl değerlendireceğinizi seçme gücü de sizde olmalı. Yaşam kalitenizi arttıran ve size kendinizi mutlu hissettiren herşeyi bir kenara ayırıp, geri kalanları ayıklamak kendi kendinize yapabileceğiniz iyiliklerin en büyüğü olacak.


Önerilen yazılar