Hayranlık Uyandıran Kağıttan Peruklar

Rus sanatçı Asya Kozina’nın yalnızca kağıt kullanarak ortaya çıkardığı peruklar, abartılı boyutları ve motifleri ile Barok dönemin şaşaalı tarzını yeniden yorumluyor…

Marie Antoinette sayesinde popülerleşmiş, işlevsellikten uzak ama bir o kadar da gösterişli olan perukları hatırlarsınız. Bir dönemin güzellik anlayışının önemli bir parçası olan bu peruklar, şimdilerde sadece kostüm olarak karşımıza çıkıyor. Kağıtlarla harikalar yaratmayı kendisine iş edinen Asya Kozina’nın ellerinden çıkan versiyonları ise, adeta birer sanat eseri niteliğinde.

Kozina kırtasiyeden aldığı, hiçbir ilginç özelliği olmayan, sıradan beyaz kağıtları kesip, kıvırıp, bir araya getirerek kendi elleri ile tasarlıyor peruklarını. “Tarihsel peruklar, özellikle de Barok dönemine ait olanlar her zaman ilgimi çekmiştir” diyen sanatçı “Pratik değiller ama bu peruklar oldukça güzeller. Kağıtlar ise söylemek istediğim şeyin altını çizmeme yardımcı oluyor ve gereksiz detaylara takılmaktan kurtarıyor” diye açıklıyor projesini. Peruklarına gemi motifleri, abartılı lüleler, çiçek süslemeleri gibi şeyler ekleyerek, işi bir adım daha ileri götürmekten de geri kalmıyor. Zaten sürreal bir görünüme sahip olan peruklar, bu aranjmanlar sayesinde iyice fantastik bir hale bürünüyor.

Asya Kozina, peruklardan önce kağıtları kullanarak Moğol tarzı gelinlikler de tasarlamış. Olağanüstü detaylarla bezeli Kozina’nın işleri gerçekten de oldukça etkileyici. Özellikle ince detaylara verdiği önem, eserlerini paha biçilemez parçalara dönüştürüyor. Bize de bu yetenek karşısında şapka çıkarmak kalıyor.


Önerilen yazılar