Hayvandan Değil Havadan

Air Protein adlı şirket soluduğumuz havadaki elementlerden etsiz et üretmeyi başardı.

Hayvancılık, hem hayvanların yaşam haklarını hiçe sayması hem de gezegenin doğal kaynaklarını tüketmesi nedeniyle giderek daha da fazla hedef gösterilen bir endüstri haline geldi. Üstelik et üretiminde kullanılan GDO gibi kimyasallar da sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor.

Bu da beraberinde etsiz beslenme yaşam biçiminin yaygınlaşmasına neden oluyor. Ancak vegan ya da vejetaryen beslenirken bile çoğu kişi et muadili bir besin arayışına giriyor. Böylece bitkilerden et üreten Impossible Foods ve hücrelerden laboratuvar ortamında et yetiştiren Memphis Meats gibi girişimler ortaya çıkıyor.

Bu girişimlerin en inanılmazı ise geçtiğimiz günlerde SXSW Interactive Innovation Awards finalisti olarak aday gösterilen ve dünyanın ilk hava kaynaklı etini üreten Air Protein firması oldu.

Kaliforniyalı Air Protein firması soluduğumuz havadaki karbondioksit, oksijen ve nitrojen gibi elementleri proteine dönüştürüp ardından su, B vitamini ve çeşitli mineraller de ekleyerek devrimci bir yöntemle et üretmeyi başardı. Havadan et üretim yöntemi kulağa imkansız gibi gelse de aslında hava bazlı etin üretilmesi, yıllar süren üretim sürecine göre çok daha kısa, sadece birkaç gün sürüyor. Üstelik iklim koşullarından etkilenmemesi ve doğal kaynaklara zarar vermemesiyle son derece sürdürülebilir bir yöntem.

NASA’nın uzun süreli uzay yolculukları için ortaya çıkardığı karbon dönüşüm teknolosjisinden ilham alan bu süreç tıpkı yoğurt yapımındaki gibi bir kültürden başlıyor. Üretim sürecinde hiçbir şekilde böcek ya da bitki öldürücü ilaçlar, hormon veya antibiyotikler kullanılmıyor.

Bakalım Air Protein’in hava bazlı eti yakın gelecekte gıda üretimini değiştirebilecek kadar yaygınlaşmayı başarabilecek mi?


Önerilen yazılar