Hiçbir Ağrı Sebepsiz Değildir

Vücudunuzda sebebini anlamadığınız ağrılar hissediyorsanız sebebi bazı duruş alışkanlıklarınız olabilir.

Aslında kimi zaman farkında olmasak da büyük çoğunluğumuzun vücudumuza, özellikle de omurgamıza zarar veren kötü alışkanlıklarımız var. Bu yüzden de her ne kadar spor da yapsanız ve esneme hareketlerine dikkat de etseniz, zaman zaman sebebini anlamadığınız ağrı ya da sızılar hissediyor olabilirsiniz. Aslında bunların ardındaki sorumlu her gün yaptığımız ve masum gibi görünen aktiviteler.

Peki omurgayı zorlayan bu zararlı alışkanlıklar nedir ve bunlardan etkilenmemek için nasıl çözümler uygulamalısınız?

Tüm Gün Oturmak

Artık sabahtan akşama kadar ofis masasında oturmanın sırtınız için kötü bir durum olduğunu söylemeye gerek bile yok. Hatta bunun sağlığa neredeyse sigara içmek kadar zararlı olduğunu iddia edenler bile var. Hem kaslarınıza baskı uygulamış hem de oturma pozisyonunuzdan ötürü doğru nefes alamamış oluyorsunuz.

Çözümü: Sandalyede otururken ayaklarınızın tabanları yerde olmalı ve onları kalçanızdan biraz daha geniş olacak biçimde yerleştirmelisiniz. Omuzlarınzla bacaklarınızın açısı doksan derece olmalı ve sandalye sırtınızın tüm noktalarını desteklemeli. Masa ve sandalyeniz ise bileklerinizle dirseklerinizin rahatça düz bir çizgi oluşturabileceği bir yüksekliğe sahip olmalı.

Bacak Bacak Üstüne Atmak

Elbette tüm gün boyu, yukarıda bahsettiğimiz gibi doğru bir pozisyonda oturmak mümkün olmayabilir. Ancak bazı oturma pozisyonları vücuda diğerlerinden daha zararlı. Özellikle bacak bacak üstüne atmak ya da ayakları kalçanın altında kıvırarak oturmak dizlerdeki hassas sinirlerin gerginliğini artırıyor.

Çözümü: Kendinizi sürekli doğru bir pozisyonda oturmaya zorlamanız can sıkıcı bir göreve dönüşebilir. Bunun yerine masanızdan kalkıp biraz hareket edin. Bu hem kaslarınızı ve eklemlerinizi rahatlatacak hem de kan akışınızı hızlandırarak beyninizin daha iyi çalışmasını iyi yönde etkileyecek. Masanıza döndüğünüzdeyse kendinize yeniden bacak bacak üstüne atma iznini vermeden yarım saat kadar düzgün bir formda oturmayı deneyin.

Ağır Omuz Çantası Taşımak

Eğer siz de çantanızda çok eşya taşıyanlardansanız bu vücudunuzun dengesini tamamen bozmaya davetiye çıkarmanız anlamına gelir. Vücudun bir tarafıyla düzenli olarak diğerinden daha fazla ağırlık taşımak omuz ve boynunuzdan diz, kalça ve ayak bileklerinize kadar her yerinizi etkiler.

Çözümü: Çözüm basit. Bir sırt çantası edinmek. Sırt çantaları ağırlığı her iki omuza eşit şekilde dağıttığından üst gövde için çok sağlıklıdır. Neyse ki artık sırt çantası yeniden moda oldu, böylece elinizin altında derilerden daha spor modellere kadar birçok seçeneğiniz olacak.

Bütün Gün Topuklu Giymek

Topuklu ayakkabı giymek bir mecburiyet de olabilir bir moda tercihi de. Ancak topuklu ayakkabı giydiğinizde ağırlık merkezinizi daha öne almış olursunuz bu da tüm vücut ağırlığınızı ayaklarınızın ön kısmına vermenize sebep olur; kalçalarınız öne doğru çıkar ve sırtınız yuvarlaklaşır. Üstelik beyin, kas hafızası nedeniyle bu duruşu kaydeder ve onu bir alışkanlık haline getirmenizi sağlar.

Çözümü: Düz ayakkabı giyme olanağınız yoksa ya da topuklularınızdan vazgeçemiyorsanız, en azından onları tedbirli bir biçimde giyin. Örneği daha uzun mesafeleri yürürken daha konforlu bir ayakkabıyı tercih etmek gibi. Uzun saatler boyunca topuklu giydiğiniz günlerde ise baldırlarınızı ve ayaklarınızı esneterek istenmeyen ağrıların önüne geçebilirsiniz.

Telefona Bakmak

Telefon ekranınıza bakmak için sürekli eğilmek boyun ve sırt ağrılarını garantilemenin yanında, omuzların öne gitmesiyle göğüs kısmındaki kasların kısalmasına da neden olur. Dahası, özellikle de telefonunuzun ekranındaki bir e-postaya ya da bir sosyal medya akışına odaklanmışken doğru pozisyonda durmadığınızı aklınıza bile getiremeyebilirsiniz. 

Çözümü: Telefonunuza bakarken onu göz hizanıza doğru kaldırın, tıpkı onunla bir fotoğraf çekiyormuş gibi. Ya da başınızı eğmeden, ekranı yalnızca gözlerinizle taramayı deneyebilirsiniz. Ancak vücudunuzun ve hatta zihnizin size en çok teşekkür edeceği durum, telefonunuza bakarkan geçirdiğiniz süreyi minimuma indirmeniz olacak!

 


Önerilen yazılar