Hyundai Ayaklandı!

Güney Koreli otomotiv markası yürüyen otomobiller üretmek üzere harekete geçti.

Yaklaşık yarım asırdır binek otomobiller başta olmak üzere birçok taşıt aracı üreten Hyundai, bu defa çok daha fütüristik bir konseptle karşımızda. Eğer hayata geçerse gerçekten devrim yaratabilecek kapasitede bir yenilik olan bu Transformers benzeri araçlar, bacakları üzerinde yürüyerek dağlara tırmanabilecek ve engebeleri kolayca aşabilecek.

Hyundai geçtiğimiz hafta New Horizons Studio isimli yeni departmanının kurulduğunu duyurdu. Bu departmanın ekibi Silikon Vadisi’nden isimleri de içerecek ve Ultimate Mobility Vehicles (UMV) adını verdikleri, hareket ve mobilite kavramına yepyeni açılar getirecek araçlar üzerine yoğunlaşacak. Geçtiğimiz yıl CES’te tanıtılan Elevate adlı konsept de bu araçlardan biri.

New Horizons Studio, genelde dev bütçeli bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz türden araçlar geliştirerek markanın robot teknolojileri konusunda yaptığı çalışmaları bir adım ileri taşıyacak. Diğer bir deyişle Hyundai, şu an motorlu taşıtları düşündüğümüzde aklımıza gelen görüntüleri tamamen değiştirecek ve ilerlemek için yola ihtiyaç duymayan araçlar tasarlayacak. Tabii bu araçlar yapay zeka gibi teknolojilerle de desteklenecek.

Kayalık bir yamaç ya da derin bir su birikintisi demeden ilerlemeye devam etmesi planlanan bu araçlar, böylece insanoğlunun tarih boyunca süregelen yeni yerler keşfetme dürtüsünü de tetikleyecek. Daha önce hiçbir aracın giremediği, alışılmışın dışındaki off-road rotalarına yolculuk yapmak isteyen bir müşteri kitlesini hedefleyen New Horizons Studio, tıpkı adı gibi, gezginler için yeni ufuklar açacak.

UMV’lerin çıkış tarihi için net bir şey söylenmemiş olsa da Hyundai, New Horizons Studio’nun geliştireceği ilk aracın Elevate olduğunu açıkladı. Star Wars filmlerindeki AT-AT Walker adlı araçları andıran bu ‘yürüyen’ otomobillerin tekerlekleri de olacak ancak uzayabilen bacakları sayesinde aracın birçok yere kolayca tırmanabilmesi sağlanacak.


Önerilen yazılar