İki Dakika Yeter!

Basit ama etkili ‘2 dakika kuralı’ ile hem ertelemenin önüne geçin hem de yeni alışkanlıklar edinin.

Hepimizin zaman zaman deneyimlediği gibi bazen erteleme alışkanlığının üstesinden gelmek zor olabiliyor. Ancak bu durum sürekli böyle olmak zorunda değil. Hayatınızın her alanında kolayca uygulayabileceğiniz, aslında çok basit strateji olan ‘2 dakika kuralı’ ile hem birçok işi halledebilir hem de yeni alışkanlıklar edinebilirsiniz.

İki dakika kuralının altında yatan temel fikir şu: “Eğer bekleyen bir işi 2 dakikadan az sürecekse, onu erteleme”. Üretkenlik danışmanı David Allen, bu yöntemi “İş Bitirici – Stressiz Üretkenlik Sanatı” adlı kitabında anlatıyor. Belki şu an bu yazıyı okurken iki dakika kuralı size çok etkileyici gelmemiş olabilir. Ancak onu uygulamaya başladığınızda aslında gerçekten etkili bir yöntem olduğunu ve hayatınızı kolaylaştırdığını kesinlikle fark edeceksiniz.

Peki iki dakika kuralını hayatınıza nasıl katabilirsiniz?

Aslına baktığınızda yapmanızı bekleyen birçok görev yaklaşık iki dakikada tamamlanabilir. Bir e-postayı yanıtlamak, bir telefon araması yapmak, çalışma masanızı düzenlemek, çiçekleri sulamak, yatağı toplamak ve çamaşırları makineye atmak gibi… Fakat bunları erteledikçe aslında zihninizde tüm bunlar uzun bir listeye dönüşüp iki dakikadan çok daha fazla vaktinizi çalar. Bu da motivasyonunuzun düşmesine neden olabilir. Çalışırken iki dakikalık bir mola verip bekleyen kısa bir görevi tamamladığınızda, işe geri dönerken tamamlanmış bir görevin başarısını hissederek daha motive olmanız mümkün.

İki dakika kuralı bu gibi fazla efor sarf etmeden hızlıca halledebileceğiniz işleri tamamlamanızı sağlar. Ancak bunun yanı sıra bu yöntemi yeni alışkanlıklar edinmek için de kullanabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Edinmek istediğiniz herhangi bir alışkanlık, çok büyük olasılıkla iki dakikalık bir versiyona indirgenebilir. Örneğin “Her gün kitap okuyacağım” değil, “Her gün bir sayfa kitap okuyacağım” şeklinde bir karar alabilirsiniz. Düzenli olarak yoga yapmak istiyorsanız, iki dakika kuralını “Yoga matını çıkar ve yoga giysilerini giy” olarak uygulayabilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra hemen yoga yapmaya başlamaktan başka bir şey düşünmeyeceksiniz. Kısacası kendinize hedef belirlediğiniz bir alışkanlığı, kendiniz için kolay ve zahmetsiz bir hale getirirseniz, bunun daha sürdürülebilir olduğunu göreceksiniz.


Önerilen yazılar