MAKALE

Işıl Işıl Bakışlara Kavuşun

Işıl Işıl Bakışlara Kavuşun

Gözlerinizin altındaki yorgun görünüm sizi aynaya her baktığınıza rahatsız ediyorsa dermatoloji dünyasının sunduğu çözümlerle tanışmanızın zamanı gelmiş demektir.

Yüzümüzün en hassas bölgesi olan göz çevremiz, bu hassas yapısı nedeniyle yaşlanma ve yorgunluk belirtilerini de en çok belli eden bölge aynı zamanda. Göz altlarında oluşan morluk, koyu halka ve torbalar çok sayıda kişinin yaşadığı cilt problemleri. Gözlerinizin güzelliğini gölgeleyen bu problemlerin ardında ise genetik yatkınlık, uyku düzensizlikleri, hızlı kilo verme, yanlış yatış pozisyonu, alerjik reaksiyonlar, alkollü veya asitli içeceklerin aşırı tüketimi, güneş ışınlarından yeterince korunmama gibi nedenler yatıyor. Aynı zamanda yaşlanma sürecinde, yüzün hacmini kaybetmesi ve kemik yapısının değişmesi de bu problemlere yol açan en büyük sebeplerden biri.

Göz altındaki koyu renk halkalar ve torbalarla mücadele etmek veya oluşma risklerini azaltmak için hayatınızda bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Tabii kozmetik dünyasının bu cilt problemlerini yaşayanlara sunduğu sayısız çözüm de bulunuyor. Kremler ve kapatıcılar, göz altlarındaki bu cilt sorunlarını gizlemek için anlık çözümler olarak işe yarıyor. Daha kalıcı bir çözüm arayışında olanlar ise sayısı her geçen gün artan dermatolojik işlemlere yönelebiliyor.

Dermatoloji dünyasının göz altlarında problemler yaşayanlar için sunduğu en yeni ve gelişmiş uygulamalar arasında en başta Hyaluronik asit içeren dolgular bulunuyor. Yaşlanma nedeniyle hacmini kaybeden göz çevresindeki çizgileri pürüzsüzleştiren, dolgunluk veren ve gözlere daha belirgin bir çerçeve oluşturan bu uygulama, aynı zamanda göz altı halkalarının da azalmasına yardımcı oluyor.

Bir diğer yöntem ise göz altlarına vitaminlerle gençlik ve ışıltı sağlamak. Göz altı ışık dolgusu uygulaması, içeriğindeki aminoasit, vitamin, antioksidanlar sayesinde yanak ve göz altı arasındaki oluklar ve çöküklükleri gideriyor, göz altı morluklarında belirgin bir azalma sağlıyor. Etkisi bir buçuk sene kadar süren bu işlemin uygulanması sırasında ağrı ve rahatsızlık hissedilmemesi de ışık dolgusunu çok tercih edilen bir yöntem yapıyor.

PRP ve mezoterapi uygulamaları da göz altı morlukları için en sık uygulanan işlemlerden ikisi. Kişinin kendisinden alınan kanın özel bir yöntemle göz çevresine uygulanması olan PRP, göz çevresinde yenilenme sürecinin başlamasını sağlıyor. Mezoterapide ise vitamin ve aminoasit içeren karışımların cildin orta tabakasına çok ince iğnelerle gönderilmesiyle göz altı morluk ve halkalarının aydınlanması sağlanıyor.

Güzellik dünyasının pek çok alanında tercih edilen lazer teknolojileri de göz altındaki sorunlarla başa çıkarken işe yarayan kalıcı çözümlerden biri. Lazer, cildi aniden yüksek sıcaklıklara ulaştırıp termal hasara yol açarak yeni hücreler oluşturuyor ve cildin koyu renginin açılmasını, sıkılaşarak eski esnekliğine kavuşmasını sağlıyor.

Ultrason dalgalarının derinin alt katmanlarına ulaştırıldığı Ultherapy uygulaması oluşturduğu kontrollü hasarla cildin yeni kolajen üreterek yenilemesini sağlıyor. Böylece göz altı çöküklüğü ve halkaları ortadan kalkıyor ve morluk kayboluyor.

Göz altlarınızdaki yorgun görünümü engellemek için çevresel nedenleri kontrol altına alabilirsiniz. Doğal yaşlanma sürecinin önüne geçmek içinse bu saydığımız ileri teknolojili dermatolojik yöntemlerden birini tercih edebilir ve yeniden ışıltılı bakışlara kavuşabilirsiniz.


Önerilen yazılar