MAKALE

Isınmadan Başlamayın, Esnetmeden Bitirmeyin!

Isınmadan Başlamayın, Esnetmeden Bitirmeyin!

Spor yapanların en sık tekrarladığı hatalardan birini biliyor musunuz? Siz de kaslarınızı ısıtmaya ve esnetmeye zaman ayırmıyorsanız, Toprak Erol Aydın’ın yazısını okuduktan sonra fikriniz değişecek.

Yazın eli kulağında… Bugünlerde başta antrenman sırasında, sonra ofiste, sabah kalkar kalkmaz ve hatta yatarken bile yapsak iyi mi olur acaba diye düşünebileceğimiz ısınma ve esneme hareketlerinin öneminden biraz bahsetmek istiyorum. Aklıma gelmişken bu ay Anneler Günü’nde annenize çiçek göndermek yerine gidip kucak dolusu sarılmayı unutmayın. Önemli!

“Efendim ben antrenmandan önce spor salonuna yürüyerek gidiyorum zaten ısınıyorum.”, “Ben başlamadan önce biraz koşuyorum.”, “Yahu sabah elimi yüzümü zor yıkıyorum ne stretch’i?”, “İş yerinde masadan başımı kaldıramıyorum ki…”, “Hele akşam başımı yastığa nasıl koyduğumu hatırlamıyorum…” Bu bahaneler uzaaar gider…. Pekala tüm bunları yapmadan bir ömür mutlu, ağrısız, sızısız geçer gider diyorsanız yazının bundan sonraki bölümünü okumanıza pek gerek yok. Anlayabiliyorum.

Bir makine düşünün ki, o bile ısınmadan tam performansını veremiyor. Üstelik teknoloji her sene gelişmesine rağmen. Isı neden bu kadar önemli? Ya da birşey soğuk olunca ne oluyor? Isınan herşey genleşir. Soğuyan çoğu şey de katılaşır. Şimdi bu temel bilgiyi alıp kaslarımız üzerine yerleştirdiğimizde ortaya şöyle bir soru çıkıyor?

“Soğuk olan kasları ısıtmak, antrenman yapacak ya da çok hareketsiz kalan biri için neden önemli?”

Neden olduğunu anlamak önemli. Isınma sıcaklığı, dışarıdaki sıcaklık veya gerçekleştireceğiniz egzersizden bağımsız olarak önemlidir. Bunun nedeni, ısınmanın tam anlamıyla kaslarınızın iç sıcaklığını artırmasıdır, bu da elastikiyetlerini artırır ve onları efor için hazırlar, sonuçta yaralanma olasılığını azaltır ve performansı artırır. Sağlam bir ısınma, vücudu egzersiz sırasında gerekli olan çalışma kaslarına ve dokularına oksijen ve kan akışı sağlayacak şekilde hazırlamaya yardımcı olur. Bu da bazen benim gibi çok acelesi olan insanların “Dur şu yarım saatte 3-5 hareket yapayım” deyip warm-up yapmadan antrenmanına başlaması sonucu kendisini yaralaması ile sonuçlanır. Tecrübe ile sabittir. ☺

Kendinize sadece 5 dakika zaman ayırın ve ısınmanızı çalışacağınız bölgeler başta olmak üzere tüm vücudunuza uygulayın. Bunun için Google amcadan yardım alabilirsiniz. İyi ısınma gol getirir.

Gelelim ikinci en önemli ve maalesef ısınmadan bile fazla unutulan, kalbi kırık, buruk, kendini önemsiz hisseden stretch’e…

Özellikle ofis çalışanları, araçları başında trafikte uzun süre zaman geçiren arkadaşlar ve tabii ki antrenman guruları, sözüm sizlere…  Özellikle boyun bölgenizi her yarım saatte bir tüm yönlere doğru nazikçe esnetin. Sabah yataktan kalkarken kendinize 2-3 dakika vererek bacaklarınızı, belinizi ve kollarınızı esnetin. Kedileri düşünün, onları taklit edin. İnanın ki bir ay içinde çok daha farklı hissedeceksiniz. Kaslarınızın açıldığını ve yataktan daha rahat kalktığınızı göreceksiniz. Laf aramızda sıcak bir banyo da işe yarar ama bunu da yapmayı unutmayın.

Sporcu kardeşlerim. Ben yandım siz yanmayın. Her hareketten ve her setten sonra çalıştığınız bölgedeki kası 20-30 saniye kadar esnetmeniz bir sonraki setiniz için sizi rahatlatacak ve özellikle kol ve sırt bölgesindeki açı daralmalarından kurtaracaktır. Haftada beş kere kol ve göğüs çalışan arkadaşlarım, sabah kalktığında, yüzlerini yıkamak için şöyle bir avuç su çarpmaya çalışıp kolları açılmadığı için suyu havaya attıklarında ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır. İyi stretch huzur ve mutluluk getirir.

Herkese keyifli baharlar.

Yazar: Toprak Erol Aydın

Nefes Pilates

www.nefespilates.com


Önerilen yazılar