İsveç Zarafeti: VOLVO XC90

Volvo XC90 teknoloji, verimlilik, tasarım ve güvenlik gibi konularda öne çıkarak fark yaratıyor.

Volvo XC90 yüksek iç mekan kalitesi ve keyifli sürüşüyle lüks SUV segmentinde BMW X5, Audi Q7 ve Range Rover gibi önemli rakiplerle mücadele ediyor. Özellikle tasarımında İskandinav etkileri hissedilen araç, bu sınıfta farklı bir alternatif arayan müşteriler karşısında şanslı olacak gibi görünüyor. XC90 farklı gövde tasarımı ve kabarık donanım listesiyle, pratik ama sıradan bir model olan selefine kıyasla, lüks konusunda bambaşka bir etki yaratıyor. Buna bir de ekonomik açıdan kafaya oynayan motorları ve Volvo’nun meşhur güvenlik teknolojileri eklendiğinde, sınıfında liderliğe oynayan bir SUV görme ihtimalimiz epey artıyor.

Yedi adet tam boy koltuğa ve büyük bir bagaja sahip olan XC90, aile kullanımına önem veren kullanıcıların ilgisini çekecektir. Otomobilin gövdesinin altında, Volvo’nun yalnızca 2.0 litrelik motorlar kullanmakla ilgili cesur kararına uygun biçimde hazırlanan taze bir platform yer alıyor. Bu karar performans odaklı bazı sürücüleri hayal kırıklığına uğratabilir, fakat klasik lüks SUV müşterisine dokunacak bir durum söz konusu değil. İlk izlenimlerimiz oldukça olumlu olan Volvo’nun özel teknolojilerine, verimliliğine, tasarımına ve güvenlik detaylarına bayıldık…

Premium bir SUV olan XC90’ın tanıtımlarında, aile kullanımına uygunlukla ilgili özel vurgular yer alıyor. Standart olarak yedi kişilik bir kabine, dört tekerlekten çekiş sistemine ve IntelliSafe isimli konsept altında yer alan sayısız güvenlik ekipmanına sahip olan otomobilin enerji absorbe edebilen koltukları, City Safety isimli otomatik frenleme fonksiyonu, Queue Assist sistemi ve otomatik park asistanı ise diğer önemli donanımlar.

Giriş donanımı olan Momentum birçok kullanıcı için yeterli olacak donanım zenginliği sunsa da, kendisini şımartmak isteyen kullanıcılar R-Design versiyonun sportifliğinden veya Inscription versiyonun lüks detaylarından faydalanabilir. Standart modelde bile dijital klima, deri döşeme, navigasyon ve LED farlar bulunuyor. Volvo’nun Sensus sistemi yolculara Wi-Fi yayını yaparken, Apple CarPlay üzerinden akıllı telefon fonksiyonlarını otomobile transfer etmek de mümkün.

XC90’ın bahsettiğimiz donanımları ve etkileyici tarzı otomobilin premium SUV segmentinde direkt olarak BMW X5, Mercedes-Benz GLE ve Audi Q7 ile karşı karşıya gelmesi anlamına geliyor. Bu arada Lexus RX450h, Land Rover Discovery ve Range Rover Sport da XC90’ın rakipleri sayılabilir.

Dört tekerlekten çekişli olmasına rağmen XC90’ı bir arazi aracı olarak değil, lüks bir SUV olarak değerlendirmekte yarar var. Otomobilin yol kullanımına uygun olacak şekilde yapılan ayarları şehir sürüşlerinde gayet konforlu bir sürüş sağlasa da, önceliğiniz saf konfor ise ışıltılı 21 inçlik jantlardan uzak durmanızı öneririz.

Ön kısmın köşeli hatları, yuvarlak formlu çamurluklar ve öndeki tavan sütunlarının eğimi otomobile aerodinamik ve akıcı bir karakter kazandırsa da, gümüş renkli tavan rayları XC90’ın arazi aracı gibi görünmesine katkı sağlıyor. Arka kısma geçtiğinizde ön bölüm kadar etkileyici bir tasarım bulamıyorsunuz fakat Volvo tasarımcılarının ışık oyunlarını kullanarak bu bölümdeki işleri idare ettiği söylenebilir. Bagaj kapağının üst kısmından tampona kadar uzanan aydınlatmalar ve geleneksel Volvo omuz vurgusu ile birlikte XC90 gece vaktinde bile karakterini net olarak gösteriyor. Ayrıca arka kısımda minik bir bagaj üstü spoyler ve bagaj kapağında incelikli çizgiler yer alıyor. Çift egzoz çıkışları da eklendiğinde arka bölümün tasarımı tamamlanıyor ve ortaya minimalist fakat modern bir tablo çıkıyor.

Opsiyonel olarak sunulan 1400W gücündeki 19 hoparlörlü Bowers and Wilkins marka ses sistemi inanılmaz bir kaliteye sahip. Sistemin kalitesi XC90’ın rafinelik seviyesiyle bir araya geldiğinde ise müzik zevkiniz daha da katmerleniyor. Bir önceki XC90’ın en önemli silahlarından birisi geniş iç mekanıydı ki yeni gövdede de durum aynı. Rahat ve geniş ön ve arka koltukların haricinde, üçüncü koltuk sırasında bile yetişkinler için yeterli hacim mevcut.

Sonuç olarak beklediğimize değdini söyleyebiliriz, çünkü yeni XC90 çok başarılı bir otomobil. Bazı rakiplerinin aksine araziden, yahut hızlı virajlardan imtina etse de, Volvo’nun oldukça rahat ve zarif bir karakteri var. Konforlu, geniş, verimli, güvenli, rafine ve keyifli… Klasik bir SUV müşterisi daha ne ister? Şayet Volvo’nun geleceği buysa, firmayı güzel günler bekliyor demektir.

Artıları: Kaliteli iç mekan, zengin güvenlik ve konfor donanımları, konforlu sürüş
Eksileri: Şaft tüneli, karmaşık dokunmatik panel

Sinan Sertoğlu


Önerilen yazılar