MAKALE

İyilik Yapın, Mutlu Olun

İyilik Yapın, Mutlu Olun

Başkalarına iyilik yapmak bizi de mutlu ettiği için kendi iyiliğimiz için de büyük önem taşıyor.

Psikolojik anlamda hepimiz için zor bir yılı geride bıraktık. Şimdi önümüzde hala belirsizlikler olsa da tertemiz bir sayfa var. Yeni yılın verdiği taze enerjiyle kendimizi ruhsal anlamda daha iyi hissetmeye hazırız. Bunu sağlamanın en güzel yollarından biri de iyilik yapmak.

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, iyilik yapmanın psikolojik iyi oluş üzerine çok önemli katkıları olduğunu belirtiyor ve antidepresan bir etkiye sahip olduğunu da söylüyor.

Çağımızda, dünyadaki depresyon vakaları artıyor. Bu sorunun nedenlerini tespit etmek amacıyla yapılan araştırmalar, insanların mutlu olabilmesi için başkalarının da mutlu olması gerektiğini ortaya koyuyor. Ayrıca modernizm bize zevk peşinde koşmayı ego olarak sunuyor, bu da bireyselliğin bencillikle karışmasına neden oluyor ve bir bakıma bizi yalnızlaştırıyor. Ama aslında biri iyilik yaptığı zaman herkes kazanıyor.

Peki iyilik yapmak neden bizi mutlu ediyor? İyilik insanın sadece karşı tarafı değil, kişinin kendisini de mutlu ediyor. Bir iyilik yaptığımız zaman öz saygımız da artıyor. Yapılan araştırmalar, başkasına yardım ettiğimiz zaman beynimizde empatinin verdiği bir mutluluk hormonu salgıladığını ortaya koyuyor. İyilik yaparken bunu karşılıksız, rastgele ve sessizce yapmamız gerekiyor; bir çıkar ya da övgü beklemeden, göstere göstere değil. Bu tür iyiliklerin etkisi çok daha büyük oluyor. İyilik yapmanın zihinsel bir hedef haline getirmek gerekiyor. Rastgele iyilikler öngöremediğimiz başka iyilikleri doğuruyor. Hayatımıza anlam katıp, ilişkilerimizi güzelleştiriyor. Yanlış algıları düzeltiyor. İyilik demek mutlaka maddi bir değer taşımak zorunda da değil, bu hiç tanımadığınız birine gülümsemek, ne zamandır aramadığınız bir arkadaşınızı aramak kadar ufak şeyler de olabilir.

Üstelik vücudumuz da yaptığımız iyilikler için bize teşekkür ediyor. Pozitif düşünen kişilerde ileri yaşta vücut daha sağlıklı oluyor. Hatta araştırmalar sağlık sorunlarının daha az görüldüğünü ve yaşam süresinin de neredeyse sekiz yıl kadar uzadığını gösteriyor.


Önerilen yazılar