MAKALE

İzleme Alışkanlıklarımız Nereye Gidiyor?

İzleme Alışkanlıklarımız Nereye Gidiyor?

Teknoloji geliştikçe alışkanlıklarımız da her geçen gün biraz daha değişiyor, buna izleme alışkanlıklarımız da dahil.

Sosyal medyanın günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olması ve akıllı telefonların elimizden düşmemesi hem arkadaşlarımızla hem de daha geniş bir dünya ile etkileşimimizi çok değiştirdi. Bunun en interaktif biçimi ise izleme alışkanlıklarımız… Son zamanlarda izlemek istediğimiz bir diziyi yayınlandığı platformdan tek tıkla başlatabiliyor, Dünya Kupası maçlarını da canlı video yani stream yöntemiyle seyredebiliyoruz. Instagram, Facebook ve Twitter platformlarından ister kendi sosyal çevremizden kişilerin canlı videolarını izleyerek o anlarına tanık oluyoruz, ister başka bir şehirde gerçekleşen bir miting’e çevrimiçi olarak katılabiliyoruz, ister takip ettiğimiz ünlülerin evlerinin içine kadar girebiliyoruz. Oysa son bir iki yılda yükselişe geçen canlı video izleme trendi var olmadan önce bunların hiçbirini aklımıza bile getiremezdik.

47 ülkede faaliyet gösteren IAB’nin (Interactive Advertising Bureau) kısa süre önce paylaştığı araştırma sonuçları da Türkler olarak video izlemeyi ne kadar sevdiğimizi kanıtladı. Firmanın 21 ülkede video izleme trendlerini ölçmek üzere yaptığı araştırmaya göre video içeriklerine ilgi artıyor. Katılımcıların yaklaşık 3’te 2’sinin günde en az bir kez video izlediğini belirttiği Türkiye ise canlı video izlemede birinci sırada. Kullanıcılar canlı videoları sosyal platformlardan izlerken önemli bir bölümünün tercihi ise diziler oluyor. Oyun videoları da Türkiye’de ilgi görmeye devam ediyor.

Instagram bu trendi yakalamak için büyük bir adım attı. Geçtiğimiz günlerde topluluğunun 1 milyara ulaştığını duyuran Instagram, yeni mobil video uygulaması IGTV’yi tüm dünyada kullanıma sunduğunu da açıkladı.

Instagram’a en fazla bir dakikalık videolar yüklenebilirken, hem ayrı bir uygulama olan hem de Instagram içinden erişilebilen IGTV ile kullanıcılar, süresi bir saate kadar çıkabilen dikey videolar izleyebilecek. Bu yeni uygulamada büyük kanallar haricindeki kullanıcılar ise 10 dakikaya kadar uzunluktaki videolarını yükleyebilecek.

Instagram, IGTV ile insanların daha anlamlı bağlantılar kurabilmesini hedefliyor ve mobil öncelikli özellikleriyle diğer mobil video deneyimlerinden ayrışıyor. İnsanların telefon kullanım alışkanlıkları göz önünde bulundurularak tasarlanan uygulamada videolar tam ekran ve dikey olarak izleniyor. Gerek kullanıcı kitlesi gerekse kullanım özellikleriyle YouTube’a büyük bir rakip olacak IGTV’ye girdiğiniz anda oynamaya başlayan videolar sayesinde arama yapmanız gerekmiyor. Ayrıca IGTV, Instagram ile aynı platformda olduğundan zaten takip ettiğiniz hesapların videolarını izleyebiliyor, Instagram’daki diğer içerik üreticilerini de kolaylıkla keşfedebiliyorsunuz. Uygulamada içerik üretmeye başlayan ünlü isimler arasında Kim Kardashian West, Virgil Abloh ve Chris Hemsworth bulunuyor.

Bakalım ilerleyen günler bize hangi uygulamaları, hangi trendleri getirecek ve izleme alışkanlıklarımız yakın gelecekte nasıl değişecek?


Önerilen yazılar