Jet-Lag Yaşayanlar Sosyalleşiyor

Uzak yolculukların en büyük sorunu jet-lag’i avantaja dönüştürecek bir adım atıldı.

Teknolojik gelişmeler ihtiyaçlardan doğmaya devam ediyor. Kıtalar arası yapılan yolculukların en büyük sıkıntısı olan jet-lag, seyahatlerin birkaç gününü adeta kabusa çeviriyor. Geride bıraktığınız saat diliminde kalan uyku alışkanlığınız, bulunduğunuz yerin saat dilimine adapte olana kadar geceleri uyanık gündüzleri ise yatakta geçirmeniz gerekebiliyor.

Air France ile KLM havayollarının ortak uçuş programı Flying Blue, jet-lag problemini ortadan kaldırmayı değil ancak bunu bir avantaja dönüştürmeyi amaçlayan bir mobil uygulama projesine imza attı. Adı ‘Jetlag Social Club’ olan uygulama türünün ilk örneği olma özelliğini taşıyor. Şu an için sadece Tokyo’yu ziyaret edenlere yönelik olan uygulama bu yıl destinasyon yelpazesini genişletecek.

 

Uygulamayı en basit şekilde şöyle açıklayabiliriz: jet-lag’inizi temel alan bir şehir rehberi. Uygulama önce kalkış ve varış şehirlerinize göre jet-lag’inizi hesaplıyor ve sonra modunuza uygun olacak aktiviteleri size önermeye başlıyor.

Uygulama, Tokyo’da gündüz iken geldiğiniz yerde gece ise yorgun, hem Tokyo’da hem de geldiğiniz yerde gündüz ise aktif, Tokyo’da gece ancak geldiğiniz yerde gündüz ise uyanık modda olduğunuzu var sayıyor ve size bu üç farklı kategoriden 130 adet etkinlik öneriyor.

Arka planda devamlı güncellenen Jetlag Social Club uygulaması önerileri yaparken modunuz hariç, mekanın uzaklığı ve çalışma saatlerini de dikkate alarak bir filtreleme uyguluyor.

Özenle seçilmiş bu etkinlikler arasında müzeler, parklar, restoranlar ve turistlerin ilgisini çekecek çeşitli yerler bulunuyor. Uygulama sayesinde dilediğiniz her an bir mekan ya da aktiviteyle ilgili açıklama, adres, çalışma saatleri gibi bilgilere erişebiliyor ve oraya nasıl ulaşacağınızı görebiliyorsunuz. Bu mekan ya da etkinlikleri favorilerinize kaydedip onlara daha sonra çevrim dışı olarak da erişebiliyorsunuz.

Jetlag Social Club sayesinde Tokyo artık jet-lag yaşayan yolcuların hızında ve onların kendi biyolojik saatlerine göre deneyimleyebilecekleri bir şehir haline geliyor. Modunuz ister akşam üzeri 3’te kahvaltı etmek, ister sabaha karşı 4’te şehir gezisi yapmak için uygun olsun, gezgin dostu bu uygulama sayesinde jet-lag’in dezavantajları sizin için bir avantaja dönüşecek.


Önerilen yazılar