Kahkahanın İyileştirici Gücü

Herkes bol bol kahkaha atmak ve mutlu olmak istiyor, ama ne yazık ki hayat bazen buna izin vermiyor. Çözüm: Kahkaha Yogası.

Hayatına daha fazla kahkaha ve mutluluk katmayı kim istemez ki? Ancak çoğu zaman olumsuz düşüncelerle, stresle dolan zihnimiz buna izin vermiyor çünkü beynimiz sadece komik ya da hoşumuza giden bir durumla tetikleniyor ve ‘koşullu’ kahkaha atmamıza izin veriyor.

Koşulsuz’ kahkaha ise tıpkı bebeklik ve çocuklukta deneyimlediğimiz gibi, saf mutluluktan ileri gelen ve herhangi bir nedene dayanmayan kahkahalar. Hiçbir sebep yokken kahkahalarla gülmek ilk duyduğunuzda garip bir davranış gibi gelebilir fakat beynimiz için kendimizi zorlayarak attığımız kahkaha ile doğal olanı arasında bir fark yok. Vücudumuz bu sayede gülmenin hem fiziksel hem de psikolojik faydalarını deneyimlemiş oluyor.

İşte kahkaha yogası, bilimsel olarak kanıtlanmış bu faydalardan yola çıkan Dr. Madan Kataria tarafından 1995’te geliştirildi. İlk kez Hindistan’ın Bombay şehrinde bir parkta beş kişi ile uygulanan bu neşeli ve ilginç terapi yöntemi bugün dünyanın bir çok yerinde yüzlerce kişinin denediği bir metot haline geldi.

Kahkaha yogasının temel felsefesi gülmek olsa da aslında yogaya ait nefes tekniklerinin de işin içine girmesi sayesinde vücuda ve beyne daha fazla oksijen gitmiş oluyor. Böylece kendinizi daha enerjik ve motive hissetmenizi sağlıyor.

Grup halinde gerçekleştirilen bu terapi yönteminde, özel tekniklerle kolayca sebepsiz kahkahalar atmaya başlıyorsunuz. Ardından göz teması ve çeşitli oyunlar eşliğinde kahkaha bulaşıcı özelliğini göstermeye başlıyor ve sahte kahkahalar gerçeğe dönüşüyor. Öte yandan derin nefes alma egzersizleri de yaparak bol oksijen almış oluyorsunuz, bu da vücudunuzu tıpkı bir kardiyo egzersizi yapmışçasına enerjik ve rahatlamış bir hale getiriyor.

Birçok bilimsel araştırma, kahkaha atmanın stres hormonlarını azalttığını ortaya çıkardı; böylece kahkaha yogası sadece birkaç dakika içerisinde etkisini göstermeye başlıyor ve beyniniz endorfin üreterek mutluluk seviyenizi otomatik olarak yükseltiyor. Kahkaha yogasının bir başka fiziksel faydası da bağışıklık seviyenizi yükseltip daha zor hastalanmanızı sağlaması.

Psikolojiye yaptığı etkilerse belki fiziksel etkilerinden bile daha fazla. Yoganın ardından kendinizi gün boyu daha neşeli hissediyor, normalden daha fazla gülebiliyor ve gülmenin sağladığı pozitif enerji ile çevrenizdeki herkesin üzerinde olumlu etkiler bırakabiliyorsunuz.

Hayat iyi giderken herkes gülebilir, ancak işler düzgün gitmediğinde, zorluklarla karşılaştığınızda bu ne kadar kolay olabilir? Kahkaha yogasıyla negatif insanlar ve durumlara baş edebilme gücünüzü artırabilir, hayatınıza neşe ve iyimserlik katarak zor zamanları gülerek atlatabilirsiniz.


Önerilen yazılar