Karanlık Cazibe: Bugatti Divo

Bugatti’nin yeni süper otomobili nefes kesici Divo, hızı, çevikliği ve performansıyla akılalmaz bir tasarım harikası.

Bugatti’nin bir önceki süper otomobili Chiron’u bile kıskandıracak özelliklere sahip Divo sadece 40 adet üretildi ve 5.8 milyon dolarlık fiyat etiketine rağmen üretilen araçların tümü satıldı. Otomotiv dünyasının gelebileceği en üst noktalardan biri olan Bugatti Divo, yüksek konfor ve lüks seviyesi düşünülerek tasarlanmış kardeşi Chiron’a göre daha çevik ve kıvrak.

Bugatti Divo’nun Chiron’la bir ortak noktası var: 16 silindirli, 1500 beygir gücündeki, 8 litrelik motoru. Chiron’dan tam 35 kilogram daha hafif olacak şekilde tasarlanmış Divo, çevikliğini bu sayede kazanıyor. Tasarımıysa tamamen farklı bir karaktere sahip, karanlık bir cazibe yüklü bir asfalt canavarı. Tasarımına yapılan bu dokunuşlar, aerodinamik özelliklerini büyük ölçüde geliştirmiş.

Adını, 1920’lerde Bugatti ile ünlü Targa Florio yarışını iki defa kazanan Fransız yarışçı Albert Divo’dan alan süper otomobil, markanın kendi kendine meydan okuması adeta. Divo, belli ölçülerde Bugatti’nin DNA’sını taşıyor ancak markanın yüksek performans, dinamizm ve lüks konfor dengesinin ibresini ivmelenme ve viraj alma gibi yeteneklere doğru çeviriyor.

Aracın saatte 380 km’lik hızı, Chiron’dan daha düşük ancak bu aracın çevikliği nedeniyle bilinçli olarak yapılmış bir tercih. Zaten Divo, Güney İtalya’daki Nardo pistinde Chiron’dan 8 saniye daha önde bitirerek kardeşini gölgede bırakmayı başardı.

Divo sadece otomobil meraklılarını değil, tüm dünyayı heyecanlandırmak üzere yapılmış bir proje ve 40 adet aracın anında tükenmesi de bu projenin başarısını kanıtlıyor.


Önerilen yazılar