MAKALE

‘Katlanarak’ Büyüyen Trend

‘Katlanarak’ Büyüyen Trend

Yılın teknoloji trendinin katlanabilen ekranlar olacağı markaların tanıtmak için birbiriyle yarıştığı ilginç cihazlarla kanıtlandı.

Uzun zamandır teknoloji devlerinin katlanan ekranlar üzerinde çalıştığını duyuyor ve bu teknolojinin ne zaman gerçeğe dönüşeceğini, ne şekilde karşımıza çıkacağını görmek için sabırsızlanıyorduk.

Önce LG’nin CES 2019’da tanıttığı, dünyanın ilk kıvrılabilen OLED TV’si LG SIGNATURE OLED TV R ile tanıştık. Gelecek nesil televizyon deneyiminin ayak sesleri diyebileceğimiz bu mühendislik harikası TV, büyüyen ekran boyutlarının evlerin yaşam alanında yarattığı sorunları ortadan kaldırıyor.

Tam, yarım ve sıfır olmak üzere üç farklı modu bulunan televizyon, ‘Tam Görünüm’ seçeneğiyle kontrast, derinlik ve gerçekçilik derecesinin tamamını ortaya çıkaran geniş ekran bir izleme deneyimi sunuyor. ‘Yarı Görünüm’ seçeneği TV’nin kısmen açılmasını ve tam ekran gerektirmeyen, ‘Saat, Çerçeve, Mood, Müzik ve Ev Panosu’ gibi özel işlevlerin yönetimini sağlıyor. ‘Sıfır Görünüm’ seçeneği ise 65 inç’lik ekranı tamamen gizliyor, ancak kullanıcılar hala 4.2 kanallı Dolby Atmos ses sistemi ile müziğin keyfini çıkarabiliyor.

Ardından Şubat’ta Barselona’da gerçekleşen Mobile World Congress 2019 etkinliğinde mobil dünyanın iki büyük oyuncusu katlanabilir ekranlı akıllı telefon modellerini tanıttı.

Huawei Mate serisinin DNA’sını yansıtan HUAWEI Mate X, 5G’yi, katlanabilir Full View teknolojisi sayesinde 6,6 inçten 8 inçe büyüyen ekranı, yapay zekayı ve tamamen yeni bir arayüzü birleştirdi. Hem akıllı telefon hem de tablet olarak kullanılabilen esnek bir OLED paneline ve teknolojiyi stille harmanlayan bir Falcon Wing menteşeye sahip olan telefon tek elle açılıp katlanabilen bir akıllı cihaz.

Yine aynı etkinlikte Samsung da Galaxy ailesinin en yeni üyesi Galaxy Fold isimli modelini dünyayla tanıştırdı. AMOLED ekranlı katlanabilir telefon “Sonsuz Ekran” diye tanımlanan 7.3 inç’lik bir ekrana sahip. Galaxy Fold video izlemek, oyun oynamak ve daha birçok işlevi aynı anda yerine getirmek amacıyla tasarlandı.

Lansmanları yapılan bu iki katlanır ekranlı telefonun dışında bir de prototip ya da konsept olarak tanıtılan başka modeller var. Motorola, bir zamanların en karizmatik telefonu olan ikonik RAZR modelinin kapaklı gövdesini, yeni nesil bir katlanabilir telefon olarak yeniden tasarladı. Akıllı telefon dünyasında ününü hızla artıran Xiomi markası da sağ ve soldan iki parçalı katlanan bir telefon konseptini duyurdu. Bir başka firma Oppo da Huawei’nin Mate modelini andıran yeni modelinin fotoğraflarını yayınladı. LG, Google ve Apple’ın da katlanan ekranlı modeller üzerine çalıştıkları söylentileri dolaşıyor. Kısacası yakın zamanda bu modellerin hem sayısı, hem özellikleri hem de aralarındaki rekabet artacak.

Elbette ortaya yeni çıkan her teknoloji gibi katlanan ekranlı cihazların fiyatları da şimdilik epey yüksek. Yine, yeni bir teknoloji olması nedeniyle katlanan ekranların kullanım avantajları, dayanıklılığı sorgulanıyor ve “Geçekten buna ihtiyacımız var mı?” soruları soruluyor. Ancak markaların bu ekran teknolojisi üzerine yıllardır çalıştıklarını bildiğimiz için bu teknoloji trendinin sadece bu yılla sınırlı kalmayıp hayatımızın bir parçası haline geleceğini düşünmek için de sağlam nedenlerimiz var.


Önerilen yazılar